Президентимиз Шавкат Мирзиеёвнинг 2016 йил 21 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси фуқароларини муддатли ҳарбий хизматга навбатдаги чақируви ҳамда белгиланган хизмат муддатларини ўтаб бўлган ҳарбий хизматчиларни Қуролли Кучлар резервига бўшатиш тўғрисида”ги қарори ижроси доирасида муддатли ҳарбий хизматга чақирилган йигитларни тантанали кузатиш маросимлари ўтказилмоқда. Ана шундай тадбирлардан бири Фарғона шаҳридаги “Марғилонсой” мажмуасида бўлиб ўтди.
Фарғона вилояти ҳокимлиги, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, ҳарбий хизматчилар, бўлажак аскарлар, уларнинг ота-оналари иштирок этган тадбирда мамлакатимиз мудофаа тизимида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар юксак самаралар бераётгани, ҳарбий хизматга ёшларимизнинг қизиқиш ва интилиши тобора ортиб, Ватан ҳимоячиси бўлиш юксак шараф ишига айлангани алоҳида таъкидланди.
Биринчи Президентимиз раҳнамолигида миллий армиямиз қудратини юксалтириш борасида амалга оширилган туб ислоҳотлар самарасида ҳарбий хизматга чақирилаётган йигитларни тантанали кузатиш, захирага бўшатилган аскарларни кутиб олиш яхши анъанага айланди. Бу маросимларни юқори савияда уюшқоқлик билан ўтказиш учун вилоят мудофаа ишлари бошқармаларида йиғин, туман мудофаа ишлари бўлимларида чақирув пунктлари қурилиб, чақирилувчилар ва кузатувчилар учун барча қулайликлар яратилди.
Йигитларни муддатли ҳарбий хизматга кузатиш маросими катта шодиёнага айланди. Бўлажак аскарларнинг Ватанга муҳаббат, элу юртга садоқат туйғулари жўш уриб турган юз-кўзларидаги ғайрат-шижоати барчада катта ҳавас уйғотди.
– Ўзим ҳарбий бўлганим учун ҳам фарзандимнинг барча саралаш босқичларидан муваффақиятли ўтиб, муддатли ҳарбий хизматга жўнаб кетаётганидан хурсандман, – дейди Тошлоқ туманида яшовчи Миродил Мирсолиев. – Мамлакатимизда ҳукм сураётган тинчлик ва осойишталик халқимизнинг энг катта бойлигидир. Албатта, буни таъминлашда Ўзбекистон Қуролли Кучларининг ўрни беқиёс. Бугун нияти эзгу, қадами шахдам йигитлар сафига ўғлим Миржаҳоннинг қўшилаётгани қалбимни ғурурга тўлдирмоқда.
– Ватан ҳимоясига отланаётганимдан фахрланаман, – дейди чақирилувчи Жасурбек Холмуродов. – Мамлакатимизда биз, ёшларга кўрсатилаётган юксак эътибор ва ғамхўрлик туфайли орзуларим рўёбга чиқмоқда. Спортнинг таэквондо тури билан шуғулланиб, мамлакат ва халқаро мусобақаларда ғолиб бўлдим. Биз Ватанимиз тинчлиги, халқимиз осойишталигини кўз қорачиғидек асраш учун масъул эканимизни теран англаймиз.
Маросимда бўлажак аскарларга эсдалик совғалари топширилди. Санъаткорлар ижросида куй-қўшиқлар янгради.

В рамках исполнения постановления Президента нашей страны Шавката Мирзиеёва “Об очередном призыве граждан Республики Узбекистан на срочную военную службу и увольнении в резерв Вооруженных Сил военнослужащих, выслуживших установленные сроки службы” от 21 декабря 2016 года проводятся торжественные проводы призывников на службу. Одно из таких мероприятий состоялось в комплексе “Маргилонсой” в Фергане.
На мероприятии, в котором приняли участие представители Ферганского областного хокимията, государственных и общественных организаций, военнослужащие, будущие солдаты и их родители, отмечалось, что проводимые в системе обороны страны реформы дают позитивные результаты, среди молодежи растет стремление пройти военную службу, а защита Родины становится престижной профессией.
В результате проведенных под руководством Первого Президента нашей страны реформ по усилению мощи национальной армии стало традицией проводить торжественные проводы призывников на службу и встречи уволенных в резерв солдат. Для проведения этих мероприятий на высоком уровне в областных управлениях по делам обороны построены сборные, в районных отделах по делам обороны - призывные пункты, в которых созданы все условия для призывников и провожающих.
Проводы парней на срочную военную службу стали настоящим праздником. Провожающие отметили готовность призывников служить Родине, их верность и любовь к стране.
– Я военный, и меня радует, что мой сын успешно прошел отборочные этапы и идет в армию, - говорит житель Ташлакского района Миродил Мирсолиев. – Самое большое богатство народа - это царящие в стране мир и спокойствие. Конечно, в их обеспечении неоценима роль Вооруженных Сил Узбекистана. Я горжусь, что мой сын Миржахон - в числе смелых, уверенных в себе парней.
– Горжусь тем, что иду защищать Родину, - говорит призывник Жасурбек Холмуродов. – Благодаря проявляемым государством вниманию и заботе о молодежи сбываются мои мечты. Я занимаюсь таэквондо, побеждал на республиканских и международных соревнованиях. Мы глубоко осознаем свою ответственность за сохранение мира в стране и спокойствия народа.
На мероприятии будущим воинам вручили памятные подарки. В исполнении артистов прозвучали песни и мелодии.