Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиеёв жорий йилнинг 20-21 январ кунилари Қорақалпоғистон Республикасига қилған сафари чоғида Қўнғирот-Мўйноқ туманлар ахолисини тоза ичимлик суви билан таъминлаш тармоғининг бошланган қўрилиш ишлари билан танишган эди.
Ҳозирги кунда олиб борилаётган ишлар бўйича Қунғирот тумани марказига кираверишдаги катта очиқлик майдони катта қурилиш майдонига айланган бўлиб, ишлар тўхтовсиз қизгин кетмоқда.
Ушбу 101 километрлик сўв тармоғи ишга тушгандан сунг суткасига 7 минг куб метр сув етказиб бериш ва 25 мингдан ортиқ ахолини тоза ичимлик суви билан таъмилаш имкониятини яратади. Қурилиш ишлари 2017 йилнинг июль ойига тугатиш белгиланган.
Қурилишнинг ишларини умумий қиймати 26,4 млрд сумни ташкил этиб, буюртмачи “Ўзкоммуналхизмат”, лойхачи “Ўзкоммуналлоийха”, қурилишнинг бош бажарувчиси “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ белгиланган.
Ушбу сув тармоғини ўтказиш замонавий полиэтилен қувирлардан иборат бўлиб, бу ўз навбатида қурилиш ишларини тезлатишни ва ахолининг тоза ичимлик сувга бўлган эхтиёжини қондиради.

Во время своей рабочей поездки в Республику Каракалпакстан 20-21 января теушего года глава нашего государства Шавкат Мирзиёев ознокомился с началом строительства водопровода Кунград –Муйнак.
Данное время широкий пустырь на въезде в районный центр Кунград стал оживленной строительной площадкой, работы ведутся непрерывно.
Водопроводная сеть с протяженностью 101-км с мощностью обеспечения чистой воды в сутки 7 тысяча куб метров даёт возможноть обеспечения чистой воды более 25 тыс населленого пункта.
Строительные работы запланировано завершится до 1-го июля текущего года. Сметная стоимость строительства равна 26,4млрд сумов, заказчиком выступает “Ўзкоммуналхизмат”, проектировщик “Ўзкоммуналлоийха”, а генеральный подрядчик является АО “Ўзбекистон темир йўллари”.
В ходе реализации первой очереди чисая вода будет доставлено в центр района, а в дальнейшим и в другие населенные пункты района.водпроводная сеть состоит из полиэтиленовых труб, которые ускоряет строительства и обеспечивает населнного пункта чистой водой.