Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 6-7 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 6 март куни бўлиб ўтди. Давлат раҳбарлари аввал яккама-якка, кейин икки мамлакатнинг кенгайтирилган таркибдаги расмий делегациялари иштирокида музокара ўтказдилар. Уларда савдо-иқтисодиёт, нефть-кимё, транспорт коммуникациялари, қишлоқ хўжалиги, маданият, туризм ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов Қўшма баёнотни, Ўзбекистон билан Туркманистон ўртасида стратегик шериклик тўғрисидаги шартномани имзоладилар. Икки мамлакат вазирлик ва идоралари ўртасида иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги ва кимё саноати, темир йўл транспорти, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни, ҳудудлараро алоқаларни ривожлантиришга доир қатор ҳужжатлар имзоланди.
Ташрифнинг иккинчи куни Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов Туркманобод шаҳрига бордилар.
Ушбу шаҳар яқинида Амударёда қурилган Туркманобод-Фараб автомобиль ва темир йўл кўприкларининг тантанали очилиш маросими бўлди.
Автомобиль кўпригининг узунлиги 1600, темир йўл кўпригининг узунлиги 1750 метр. Уларни қуришда туркманистонлик ва украиналик қурувчилар иштирок этган, Германия, Норвегия технологияларидан фойдаланилган.
Президентлар кўприклар олдидаги майдонда ташкил этилган ўзбек ва туркман амалий санъати намуналари, ҳунармандлик маҳсулотлари кўргазмасини кўздан кечирдилар.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мазкур кўприклар халқларимиз дўстлигининг тимсоли бўлиб, нафақат Туркманистон, балки бутун минтақа учун геостратегик аҳамиятга эга эканини қайд этди. Ўзбекистонда ҳам транспорт коммуникацияларини ривожлантириш бўйича улкан ишлар амалга оширилаётгани, хусусан, ўтган йили қурилган Ангрен – Поп темир йўли Марказий Осиёни Хитой билан темир йўл орқали боғлаганини алоҳида таъкидлади. Ўзбекистон ва Туркманистон темир йўллари ўзаро интеграциялашиб, қайта тикланаётган Буюк ипак йўлининг муҳим бўғинини ташкил этади, минтақа ривожи ва халқларимиз фаровонлигига хизмат қилади.
Давлат раҳбарлари поездга ўтириб, кўприкдан ўтдилар.
Шавкат Мирзиёев ва Гурбангули Бердимуҳамедов Буюк Йўлбошчимизнинг ушбу ўгитига амал қилиб, мамлакатларимиз ўртасидаги ишончни мустаҳкамлаб, ўзаро ҳамкорликни изчил ривожлантирмоқда.
Мазкур ёдгорликнинг очилиш маросими бўлди.
Ислом Каримов буюк сиёсатчи, улуғ давлат арбоби, ўз халқини жонидан ортиқ севган ватанпарвар инсон эди, деди Гурбангули Бердимуҳамедов. Ўзбекистоннинг янги ҳаётида дуч келган турли муаммо ва қийинчиликларни оқилона енгиб ўтди. Бутун минтақа тинчлиги ва ҳамкорлигига, жумладан, Ўзбекистон билан Туркманистон алоқалари ривожига улкан ҳисса қўшди. Ислом Каримовнинг хотирасини абадийлаштириш қарзимиз эди. Бугун ушбу вазифани адо этар эканмиз, у кишининг меросини асрашимиз, мамлакатларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлашимиз зарур.
Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов хотирасига ҳурмат бажо келтирганингиз учун чуқур миннатдорлик билдирамиз, деди Шавкат Мирзиёев. Ислом Каримов буюк давлат арбоби, узоқни кўра оладиган доно сиёсатчи, замонамизнинг ёрқин, улуғ шахсларидан эди. Мустақиллигимиз асосчиси Ислом Каримов Ўзбекистонда кучли давлат барпо этди, жамиятимизни демократия йўлидан изчил ривожлантирди. Шу билан бирга, бутун минтақамизда тинчлик, хавфсизлик ва аҳиллик муҳитини яратишга улкан ҳисса қўшди. Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасида қарор топган алоқалар дўстлик, яхши қўшничилик муносабатларининг намунасига айланди.
Президентлар Ислом Каримов ёдгорлик мажмуасига гуллар қўйдилар. Ислом Каримов номидаги кўча бўйлаб сайр қилдилар.
Ўзбекистон ва Туркманистон ҳукуматлари аъзолари, дипломатик корпус, кенг жамоатчилик вакиллари ҳам Биринчи Президентимиз ёдгорлиги пойига гуллар қўйди.
Сарой фойесида ўзбек ва туркман халқ амалий санъати буюмлари намойиш этилди.
Шу билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркманистонга давлат ташрифи якунига етди.
Туркманобод аэропортида Ўзбекистон Президентини Туркманистон Президенти кузатиб қўйди.
Президентимизнинг Туркманистонга ташрифи ва унинг доирасида имзоланган ҳужжатлар, бўлиб ўтган маданий тадбирлар мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик яхши қўшничилик ва қардошлик тамойиллари асосида ривожланиб бораётганини яққол намоён этди.

Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 6-7 марта совершил государственный визит в эту страну.
Основные мероприятия визита состоялись 6 марта. Главы двух государств провели переговоры в формате один на один, а также с участием официальных делегаций в расширенном составе. Были обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в нефтехимической отрасли, сферах торговли, экономики, транспортных коммуникаций, сельского хозяйства, культуры, туризма и других.
По итогам переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подписали Совместное заявление, Договор о стратегическом партнерстве между Узбекистаном и Туркменистаном. Между министерствами и ведомствами двух стран подписан ряд документов о последовательном развитии сотрудничества в области экономики, сельского хозяйства, химической промышленности, железнодорожного транспорта, культурно-гуманитарной сфере, а также об укреплении межрегиональных связей.
Во второй день визита Президенты Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов посетили город Туркменабад.
Состоялась церемония торжественного открытия автомобильного и железнодорожного мостов Туркменабад-Фараб через Амударью.
Длина автомобильного моста составляет 1600 метров, железнодорожный мост протянулся на 1750 метров. При строительстве этих сооружений, возведенных туркменскими и украинскими специалистами, были использованы германские и норвежские технологии.
Президент нашей страны отметил, что эти мосты являются символом дружбы наших народов и имеют геостратегическое значение не только для Туркменистана, но и всего региона, подчеркнул, что в Узбекистане осуществляется широкомасштабная работа по развитию транспортных коммуникаций, в частности, построенная в прошлом году железнодорожная линия Ангрен-Пап связала Центральную Азию с Китаем. Взаимная интеграция железных дорог Узбекистана и Туркменистана станет важным звеном возрождаемого Великого шелкового пути и будет служить развитию региона и росту благосостояния народов наших стран.
Президент Гурбангулы Бердымухамедов отметил, что Туркменистан выдвигает инициативы по развитию транспорта и транзита и эти мосты являются практическим воплощением принимаемых в этом направлении мер. Он высоко оценил качество строительных работ, подчеркнул значимость сооружений и выразил благодарность строителям и подрядчикам.
Главы двух государств совершили проезд по мосту на поезде.
На церемонии прощания с Первым Президентом Узбекистана Гурбангулы Бердымухамедов отмечал, что в Туркменистане достойно увековечат память великого государственного деятеля Ислама Каримова. С этой целью одна из центральных улиц города Туркменабада названа именем Ислама Каримова. На этой улице возведен мемориальный комплекс, где установлен бюст нашего Первого Президента, изображены государственные флаги Узбекистана и Туркменистана. На гранитной доске на узбекском и туркменском языках написаны слова Ислама Каримова "Важное богатство, которое мы должны ценить и приумножать, – это взаимное доверие между нашими странами".
Шавкат Мирзиёев и Гурбангулы Бердымухамедов, следуя этому мудрому наставлению, укрепляют доверие между нашими странами, последовательно развивают взаимовыгодное сотрудничество.
Состоялась церемония открытия этого мемориального комплекса.
Ислам Каримов был великим политиком, выдающимся государственным деятелем, ставившим интересы своего народа превыше всего, сказал Гурбангулы Бердымухамедов. Президент мудро разрешал различные проблемы и преодолевал трудности, с которыми столкнулся Узбекистан в своей новой жизни, внес огромный вклад в развитие мира и сотрудничества во всем регионе, особенно в укрепление отношений между Узбекистаном и Туркменистаном. Увековечение памяти Ислама Каримова было нашим долгом. Сегодня, отдавая этот долг, мы должны помнить о необходимости сохранения наследия этого великого политика, еще больше укреплять дружбу и сотрудничество между нашими странами.
Мы глубоко благодарны за эту дань уважения памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова, сказал Шавкат Мирзиёев. Ислам Каримов был великим государственным деятелем, дальновидным и мудрым политиком, одним из ярчайших личностей современности. Основоположник независимого Узбекистана построил сильное государство и развитое демократическое общество в стране, внес огромный вклад в утверждение мира, безопасности и согласия во всем регионе. Сложившиеся связи между Узбекистаном и Туркменистаном являются ярким примером дружеских, добрососедских отношений.
Президенты возложили цветы к мемориальному комплексу, совершили прогулку по улице Ислама Каримова.
Члены правительств Узбекистана и Туркменистана, представители дипломатического корпуса, широкой общественности также возложили цветы к мемориальному комплексу.
В фойе дворца была организована выставка изделий прикладного искусства узбекского и туркменского народов.
На этом государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Туркменистан завершился.
В аэропорту Туркменабада Президента нашей страны проводил Президент Туркменистана.
Визит Президента нашей страны в Туркменистан, подписанные в его рамках документы и состоявшиеся культурные мероприятия ярко продемонстрировали высокий уровень развития сотрудничества между нашими странами на основе принципов добрососедства и братства.