Давлат органлари фаолиятига замонавий ахборот-комуникация технологияларини кенг жорий қилиш мақсадида 2017 йил 27 февралида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Идоралараро электрон ўзаро алоқани қўллаш билан битимларнинг нотариал гувоҳномасини тартибга солишни такомиллаштириш бўйича чоралар тўғрисида”ги 106-сон қарори қабул қилинди. Ушбу ҳужжат асосида кўчмас мулк битимларининг нотариал гувоҳномасини тайёрлашда идоралараро электрон алоқа тизимини қўллаш амалиёти йўлга қўйилди.
Ҳукумат қарорига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамкорликда ишлаб чиқилган “Нотариус” автоматлаштирилган ахборот тизими ишга туширилади. Ушбу тизим қуйидагиларни кўзда тутади:
Турли муассасалардан кўп сонли, масалан, коммунал корхонадан коммунал хизматлар бўйича қарздорликнинг йўқлиги, кадастр органларидан мулкни бошқариш ҳуқуқи ва ушбу кўчмас мулкни сотиш мумкин эмаслиги бўйича хатловнинг йўқлиги, паспорт столи ёки фуқароларнинг ўз-ўзини бошқариш органлари (маҳалла) дан яшовчи шахслар миқдори, солиқ органларидан солиқ тўловлари бўйича қарзларнинг йўқлиги тўғрисидаги ва ҳ.к. қоғоз-маълумотларни йиғиш бўйича талабларни бекор қилади;
нотариал ҳаракатларни амалга ошириш билан боғлиқ бўлган процедураларни автоматлаштиради;
кўчмас мулк ва автомототранспорт воситаларини сотиш ҳамда бегоналаштиришга таъқиқ бўйича маълумотларнинг ягона базасини шакллантириш;
нотариал ҳаракатларни амалга оширишда идоралараро ўзаро электрон алоқа қилиш йўли билан давлат хизматларини кўрсатиш;
регламентация, шунингдек, фуқароларга қулай бўлиши учун коммунал корхоналар томонидан сотишдан олдинги инспексияга аризалар беришни соддалаштириш.
Тизим Тошкент шаҳрида 2017 йил 1 июлидан, Ўзбекистоннинг бошқа минтақаларида эса 2018 йил 1 июлидан кучга киради.
Бу оддий истеъмолчи учун нимани англатади? Эндиликда давлат идораларида навбат кутиб, вақт йўқотганча керакли маълумотларни шахсан йиғиш заруриятига ҳожат қолмайди.
Мулкка ҳуқуқни давлат рўйхатидан ўтказишга аризани икки усул – Ягона интерфаол давлат хизматлари портали (ЯИДХП) (www.my.gov.uz) даги шахсий кабинети орқали ёхуд ариза берувчида Интернет тармоғига уланиш имкони бўлмаган ҳолларда – шахсан нотариал идорага мурожаат қилганча бериш мумкин. ЯИДХП да нотариал ҳаракатлар ҳақидаги барча зарурий маълумотлар тақдим этилган, шунингдек, нотариус қабулига олдиндан ёзилиш имкони жорий қилинган.
Қарор асосида, “Ўзкоммунхизмат” Ўзбекистон агентлигига, Госкомергеодезкадастрига, “Ўзбекенерго АЖ га ва “Ўзтрансгаз” АК га, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгашига, Тошкент шаҳри ва вилоят ҳокимликларига, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига идоралараро ўзаро электрон алоқа қилиш тизимига ўзаро ҳисоб-китоб ҳолати, электр қуввати, табиий газ, иссиқ ва совуқ сув истеъмолчиларининг ҳисоб рақамидаги ҳисобга оид маълумотлар, шу жумладан, ҳисоб-китобнинг индивидуал асбоблари тўғрисидаги маълумотларни жорий этишни таъминлаш топширилди.
Ушбу янги киритилган тартиб-қоида Осиё тараққиёт банкининг техник кўмагидаги “Э-Ҳукумат самарали давлат бошқаруви учун” лойиҳаси шарофати билан амалга ошди. Лойиҳа кўмагида тайёрланган инфографикада кўчмас мулкни рўйхатга олиш бўйича электрон хизматларни жорий этиш билан нималар ўзгариши тўғрисида умумий маълумот берилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 7 февралида тасдиқланган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон ривожланиши бўйича ҳаракатлар Стратегиясида нотариал идоралар фаолиятини идоралараро ўзаро электрон алоқа қилиш йўли билан, шунингдек, нотариат соҳасида аҳоли ва бизнесга хизмат кўрсатишнинг интерфаол давлат хизматини кўрсатиш йўли билан автоматлаштириш вазифаси қўйилган. Шу муносабат билан кўчмас мулкни рўйхатдан ўтказишнинг янги тартибини татбиқ этиш ушбу соҳада тўлақонли интерфаол давлат хизматларини жорий қилиш бўйича дастлабки қадам бўлади.

В целях широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в деятельность государственных органов, 27 февраля 2017 года принято Постановление Кабинета Министров №106 «О мерах по совершенствованию порядка нотариального удостоверения сделок с применением межведомственного электронного взаимодействия», согласно которому совершенствован порядок нотариального удостоверения сделок с недвижимостью с применением межведомственного электронного взаимодействия.
Согласно решению Правительства в действие вводится автоматизированная информационная система «Нотариус», разработанная Министерством юстиции и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан. Данная система предусматривает:
- отмену требований по сбору многочисленных бумажных справок с различных учреждений, например, с коммунальных предприятий об отсутствии задолженности по коммунальным услугам, с кадастровых органов касательно права владения имуществом и отсутствия ареста на данное недвижимое имущество, паспортного стола или свода граждан (махалли) по количеству проживающих лиц, налогового органа об отсутствии задолженности по налоговым платежам и т.д.;
- автоматизацию процедур, связанных с осуществлением нотариальных действий;
- формирование единой базы данных по запретам отчуждения и аресту недвижимого имущества и автомототранспортных средств;
- оказание государственных услуг при осуществлении нотариальных действий путем межведомственного электронного взаимодействия;
Новый порядок вступит в силу в городе Ташкент с 1 июля 2017 года, а в остальных регионах Узбекистана – с 1 июля 2018 года.
Отныне гражданину нет необходимости вручную собирать справки, простаивая очереди в государственных ведомствах и теряя время.
Заявление на государственную регистрацию права собственности, можно будет подавать одним из двух способов – в любое время через персональный кабинет на Едином портале интерактивных государственных услуг (http://my.gov.uz), либо в случае отсутствия у заявителя доступа к сети Интернет – обратившись в явочном порядке в нотариальную контору. На портале ЕПИГУ также будет представлена вся необходимая информация о нотариальных действиях, а также внедрена возможность предварительной записи на прием к нотариусу.
При заполнение электронного заявления на ЕПИГУ информация об отсутствии задолженности по коммунальным услугам и налогу будет получена в режиме реального времени путем электронного взаимодействия госорганов, а персональные (паспортные) данные заявителя принимаются от Единой системы идентификации пользователей системы «Электронное правительство» (http://id.gov.uz).
В соответствии с решением правительства Узбекскому агентству «Узкоммунхизмат», Госкомземгеодезкадастру, АО «Узбекэнерго» и АК «Узтрансгаз», Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан поручено обеспечить внедрение системы формирования и передачи в режиме реального времени в систему межведомственного электронного взаимодействия детализированной информации о состоянии взаиморасчетов, учетных данных лицевого счета потребителей электрической энергии, природного газа, холодной и горячей воды, в том числе об индивидуальных приборах учета.
При разработке нового порядка поддержку также оказал проект технического содействия Азиатского банка развития «Э-Правительство для эффективного государственного управления».
Необходимо отметить, что Стратегией действий по развитию Узбекистана на 2017-2021гг., утвержденной Указом Президента Узбекистана от 07.02.2017г. поставлена задача автоматизации деятельности нотариальных контор путем внедрения межведомственного электронного взаимодействия, а также оказание услуг населению и бизнесу путем оказания интерактивных государственных услуг в сфере нотариата. В связи с этим, внедрение нового порядка регистрации недвижимости станет первым шагом по внедрению полноценных интерактивных государственных услуг в данной сфере.