Электрон мурожаат: қулай ва самарали
Мурожаат қилиш ва ахборот олиш фуқароларнинг энг асосий ҳуқуқларидан бўлиб, улар инсон манфаатларини таъминлаш ва ҳимоя қилишнинг муҳим омилларидандир.
Миллий қонунчилигимизда мурожаат қилиш ва ахборот олишнинг ҳуқуқий кафолатлари белгиланган. «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастури асосида мурожаат қилишнинг қулай усуллари яратилмоқда. Виртуал қабулхоналар имкониятидан аҳоли унумли фойдаланаётир.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасида "Электрон мурожаат – давлат ва халқ ўртасидаги алоқаларнинг муҳим механизми" мавзуида ташкил этилган семинарда мурожаатлар билан ишлаш тизимини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама этилди.
Қуйи палатанинг Ахборот ва коммуникация технологиялари масалалари қўмитаси раиси И.Абдуллаев ва бошқалар мамлакатимизда Президентимиз раҳнамолигида халқ манфаатларини ҳимоя қилишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади. Фуқароларнинг ахборот олиш ҳуқуқларини таъминлаш, давлат ва жамият ўртасидаги алоқалар механизмини такомиллаштириш борасида самарали иш олиб борилмоқда.
Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари томонидан фуқароларнинг электрон мурожаатларига тезкор жавоб бериш учун уларнинг интернет тармоғидаги расмий веб-сайтлари яратилган. Келиб тушаётган мурожаатларни қабул қилиш ва жавоб бериш мониторингини юритиш бўйича ахборот тизимлари жорий этилган.
– Электрон алоқалардан фаол фойдаланиш давлат бошқаруви тизимини демократлаштириш ва самарадорлигини оширишга хизмат қилади, – дейди Тошкент шаҳар ҳокимлигининг “Компьютерлаштириш маркази” давлат унитар корхонаси директори Маҳмуд Асомов. – Жорий йилда Тошкент шаҳар ва туманлар ҳокимликларига йигирма бир мингдан зиёд электрон мурожаат келиб тушган. Уларни ўз вақтида, тезкор ва самарали кўриб чиқиш механизмини янада такомиллаштириш устида иш олиб борилмоқда.
Савол-жавоб тарзида ўтган семинарда парламент ва солиқ хизмати фаолиятида электрон мурожаатлар билан ишлаш тизими, “my.gov.uz” порталида фуқаролар мурожаатларини кўриб чиқиш амалиёти тўғрисида маълумот берилди.

Электронное обращение: удобно и эффективно
Право на обращение в различные органы государственной власти и управления и получение информации является одним их основных, направленных на обеспечение и защиту интересов человека.
В нашем национальном законодательстве определены правовые гарантии на обращения и получение информации. На основе Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека» создаются удобные формы для обращений. Возможностями виртуальных приемных эффективно пользуется население.
В Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан организован семинар на тему "Электронное обращение – важный механизм связи между государством и народом", в ходе которого обсуждены вопросы дальнейшего совершенствования системы работы с обращениями.
Председатель Комитета по вопросам информации и коммуникационных технологий нижней палаты парламента И.Абдуллаев и другие отметили, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание защите интересов народа. Осуществляется эффективная работа по обеспечению прав граждан на получение информации, совершенствованию механизма взаимосвязи между государством и обществом.
Для оперативного ответа на электронные обращения граждан органами государственной власти и управления созданы официальные веб-сайты в сети интернет. Внедрены информационные системы приема поступающих обращений и мониторинга ответов на них.
– Активное использование возможностей информационно-коммуникационных технологий служит демократизации общества и повышению эффективности системы государственного управления, – сказал директор Государственного унитарного предприятия “Компьютерлаштириш маркази” Ташкентского городского хокимията Махмуд Асомов. – В текущем году в хокимияты города Ташкента и районов столицы поступило более 21 тысячи электронных обращений. Ведется работа над дальнейшим совершенствованием механизма их оперативного и эффективного рассмотрения.
На семинаре, прошедшем в форме вопросов и ответов, дана информация о системе работы с электронными обращениями в парламенте и налоговой службе, практике рассмотрения обращений граждан на портале my.gov.uz.