Озарбайжон Республикасининг Баку шаҳрида 30 майдан 2 июнгача даврда бўлиб ўтган Давлатлараро стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш бўйича кенгашнинг 51-Юбилей Йиғилишида Россия Федерациясининг техник жиҳатдан тартибга солиш ва метрология бўйича федерал агентлиги билан ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
30 май ш.й. муҳокамаси натижалари бўйича Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги (Ўзбекистон Республикаси) ва Техник жиҳатдан тартибга солиш ва метрология бўйича федерал агентлиги (Россия Федерацияси) ўртасида стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш масалалари бўйича англашув тўғрисида Меморандум имзоланди.
Меморандумда қуйидаги йўналишларда ҳамкорликни ривожлантириш кўзда тутилган:
Стандартлаштириш соҳасида ҳужжатлар ва ахборот алмашиш;
қонунлаштирувчи метрология соҳасида норматив ҳужжатларни уйғунлаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш;
миллий эталонларни икки томонлама солиштириш ва калибрлашни амалга ошириш;
янги ўлчаш, қиёслаш ва калибрлаш усулларини тадқиқ қилиш ва ишлаб чиқиш;
ўзаро манфаатли ўлчаш соҳаларини ривожлантириш ва такомиллаштириш;
лаборатория синовлари амалиёти доирасида ахборот алмашиш;
мувофиқликни баҳолаш соҳасида ахборот алмашиш;
стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида ўқув материалларини алмашиш;
стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасида ҳамда ўзаро манфаатли шартларда ўзаро аҳамиятли бўлган бошқа соҳаларда ходимларни тайёрлаш имкониятини бериш.
Музокаралар давомида томонлар Меморандумда кўзда тутилган чора-тадбирларни муваффақиятли амалга оширишда ишонч билдирдилар.

В ходе участия в 51-м Юбилейном Заседании Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации, которое состоялось в период с 30 мая по 2 в г. Баку, Азербайджанская Республика, обсуждены вопросы сотрудничества с Федеральным агентством по техническому регулированию и метрологии Российской Федерации.
По Результатам обсуждения 30 мая т.г. состоялось подписание Меморандума о взаимопонимании по вопросам сотрудничества в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия между Узбекским агентством стандартизации, метрологии и сертификации (Республика Узбекистан) и Федеральным агентством по техническому регулированию и метрологии (Российская Федерация).
Меморандумом, предусматривается развитие сотрудничества в таких направлениях как:
обмен документами и информацией в области стандартизации,;
подготовка предложений по гармонизации нормативных документов
в области законодательной метрологии;
осуществление двусторонних сличений и калибровок национальных эталонов;
исследование и разработка новых методов измерений, поверки и калибровки;
развитие и совершенствование областей измерений, представляющих взаимный интерес;
обмен информацией в рамках практики лабораторных испытаний;
обмен информацией в области оценки соответствия;
обмен учебными материалами в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия;
предоставление возможности подготовки персонала в области стандартизации, метрологии, оценки соответствия, а также в других областях, представляющих взаимный интерес, на взаимовыгодных условиях.
В ходе переговоров, Стороны выразили уверенность в успешной реализации мероприятий предусмотренных Меморандумом.