Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, янги лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 22 июнь куни Фарғона вилоятига ташриф буюрди.
Фарғона вилояти ўзининг ер ости ва ер усти бойликлари, ривожланган саноат ва коммуникация тармоқлари билан мамлакатимиз тараққиётида алоҳида ўрин тутади. Вилоятнинг иқтисодий салоҳияти аҳоли турмуш даражасини оширишда муҳим омил бўлмоқда.
Жорий йилнинг биринчи чорагида вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулот 6,1 фоиз ўсди. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, қурилиш, хизматлар кўрсатиш соҳаларида барқарор ўсиш суръатлари таъминланди.
Саноат маҳсулотининг 96 фоиздан ортиғи кимё, нефть-кимё, енгил саноат, озиқ-овқат саноати, машинасозлик ва қурилиш материаллари тайёрлаш каби замонавий тармоқларда ишлаб чиқарилмоқда. Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи, “Фарғона азот”, “Автоойна”, Қўқон механика заводи, “ДЭУ текстиль Фарғона”, “Қўқон Индорама текстиль” каби йирик саноат корхоналари нафақат вилоят, балки мамлакатимиз иқтисодиётида алоҳида ўрин эагаллайди.
Замонавий саноат тармоқларини ривожлантириш, халқаро бозорда рақобатдош маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган янги корхоналар барпо этиш ва мавжуд қувватларни модернизация қилиш тизимли равишда давом эттирилмоқда. Экспорт қилувчи корхоналар ҳар томонлама қўллаб-қувватланаётгани, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари экспорт фаолиятига кенг жалб этилаётгани самарасида вилоятнинг бу борадаги салоҳияти муттасил ошиб бормоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 12 январдаги фармонига асосан ташкил этилаётган “Қўқон” эркин иқтисодий зонаси бу борадаги имкониятларни янада кенгайтиради.
Тадбиркорлик фаолияти билан шуҳрат қозонган Фарғона заминида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаси жадал ривожланмоқда. Бу соҳанинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 62 фоизга, экспортдаги улуши 58 фоизга етган. Меҳнат билан банд аҳолининг 81 фоизи шу соҳада ишламоқда.
Вилоятнинг омилкор деҳқон ва фермерлари қишлоқ хўжалигида улкан натижаларга эришмоқда. Такрорий экинлардан, томорқадан унумли фойдаланиб, қўшимча даромад топмоқда. Шу кунларда ғалла ҳосили йиғиб олинмоқда.
Шавкат Мирзиёевнинг сайловолди дастурида мамлакатимизнинг ҳар бир ҳудуди каби Фарғона вилоятини ҳам ҳар томонлама ривожлантириш, иқтисодиётни модернизация ва диверсификация қилиш, улкан бунёдкорлик ишларини амалга ошириш, аҳоли ҳаёт даражасини юксалтириш борасида аниқ режа ва мақсадлар баён этилган эди.
Президентимиз Фарғонага ташрифи давомида мазкур режалар ижроси, истиқболдаги лойиҳалар билан танишади, халқ билан мулоқот қилиб, шаҳар ва туманларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишларини кўздан кечиради.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, новыми проектами на местах, для диалога с народом 22 июня прибыл в Ферганскую область.
Ферганская область своими богатыми природными ресурсами, развитой промышленностью и коммуникационной инфраструктурой занимает особое место в экономике нашей страны. Экономический потенциал области является важным фактором повышения уровня жизни населения.
В первом квартале текущего года объем валового регионального продукта в области вырос на 6,1 процента. Обеспечены устойчивые темпы роста в промышленном и сельскохозяйственном производстве, реализации инвестиционных проектов, строительстве и сфере оказания услуг.
Более 96 процентов производимой в области промышленной продукции приходится на долю химической, нефтехимической, легкой, пищевой промышленности, машиностроения и производства строительных материалов. Такие крупные промышленные предприятия, как Ферганский нефтеперерабатывающий завод, "Фаргона азот", "Автоойна", Кокандский механический завод, "ДЭУ текстиль Фаргона", "Кукон Индорама текстиль", играют особую роль в экономике не только области, но и страны в целом.
Последовательно продолжается работа по развитию современных отраслей промышленности, организации новых и модернизации действующих мощностей по производству конкурентоспособной на внешнем рынке продукции. В результате оказываемой постоянной поддержки предприятиям-экспортерам, широкого привлечения субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства во внешнеэкономическую деятельность возрастает экспортный потенциал области.
Еще более широкие возможности для этого создаст свободная экономическая зона "Коканд", организуемая в соответствии с указом главы нашего государства от 12 января текущего года.
В Ферганской области динамично развиваются малый бизнес и частное предпринимательство. Доля данного сектора в валовом региональном продукте достигла 62 процентов, в экспорте - 58 процентов. В этой сфере трудится 81 процент занятого населения.
Весомых результатов достигают и фермеры области. Население эффективно пользуется приусадебными участками, получая дополнительный доход. В эти дни в области собирают урожай зерна.
В предвыборной программе Шавката Мирзиёева были изложены конкретные планы и цели по всестороннему развитию всех регионов нашей страны, в том числе Ферганской области, модернизации и диверсификации ее экономики, осуществлению широкомасштабной созидательной работы, повышению уровня жизни населения.
Президент нашей страны в ходе поездки в Ферганскую область ознакомится с реализацией этих планов, перспективными проектами, проводимой созидательной работой, проведет диалог с народом.