Samarqand shahrida 2018 yil 20-22 aprel kunlari O’zbekiston va Tojikiston davlatlari ishbilarmon doira vakillari ishtirokida O’zbekiston-Tojikiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Kun avvalida Samarqandga tashrif buyurgan So‘g‘d viloyati raisi Rajabboy Ahmadzoda boshchiligidagi delegatsiya a’zolari Hazrati Xizr majmuasida Islom Karimov qabrini ziyorat qildi.
Samarqandlik va so‘g‘dlik ishbilarmonlar ishtirokidagi biznes-forum o‘z ishini 2018 yil 21 aprel kuni Samarqand shahridagi «Registon Plaza» mehmonxonasida boshladi.
Ta’kidlash lozimki, biznes-forumning asosiy maqsadi ikki davlatning umumiy transport-kommunikatsiyaviy imkoniyati va tranzit salohiyatidan to‘la foydalanish orqali o‘zaro tovar aylanmasi hajmini son va miqdor jihatidan oshirish, sanoat mahsulotlari milliy ko‘rgazmasini tashkil etish hisobiga tadbirkorlarimiz o‘rtasida kooperatsiya aloqalarini mustahkamlashga qaratildi.
Forum doirasida ishtirokchilar uchun ikki mamlakatda investorlar uchun yaratilayotgan sharoit, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar, soliq va bojxona imtiyozlari haqida muhim ma’lumotlar berilib, mavjud iqtisodiy imkoniyatlar taqdimoti o‘tkazildi.
Forumda Samarkand viloyati va Tojikistonlik hunarmandlar, ishlab chiqaruvchi korxonalar va tadbirkorlar mahsulotlari namoyish etildi.
Rajabboy Ahmadzoda boshchiligidagi so‘g‘dlik tadbirkorlar Samarqand viloyati xokimi Turobjon Juraev xamroxligida Samarkand shaxrida joylashgan «SamAvto» MChJ avtomobil zavodiga tashrif buyurib, avtobus, yuk mashinalari va maxsus avtotransportlar ishlab chiqarilishi jarayoni bilan yakindan tanishishdilar.
Shuningdek, Rajabboy Ahmadzoda boshchiligidagi so‘g‘dlik tadbirkorlar viloyat hokimi Turobjon Jo‘raev hamrohligida Past Darg‘om tumanidagi «Past Darg‘om saxovati» qo‘shma korxonasida gidroponika usulida tashkil qilingan issiqxona faoliyati bilan tanishdi. Bu yerda zamonaviy usulda kompyuterlashtirilgan texnologiyalar asosida pomidor yetishtirish va uni xorijga eksport qilish mehmonlarda katta qiziqish uyg‘otdi. So‘g‘dlik tadbirkorlar ushbu korxona bilan hamkorlikda Tojikistonda shu kabi issiqxonalar tashkil qilishga kelishib oldilar.
Shuningdek ushbu tashrif davomida, Tojikiston delegatsiyasi vakili Sug‘d viloyati standartlashtirish, metrologiya, sertifikatlashtirish va savdo inspektsiyasi markazi direktori Abdumavlon Raximzoda O’zbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligi va uning hududiy bo‘limlari infratuzilmasi bilan yaqindan tanishdi. Abdumavlon Raximzoda “Samarqand sinov va sertifikatlashtirish markazi” DK sinov laboratoriyalarining zamonaviy sinov uskunalari va sinov usullari bilan ta’minlanganligiga yuksak baho berib, o‘z faoliyatida ham ushbu sinov uskunlari va usullarini tadbiq etishni aytib o‘tdi. Uchrashuvdan so‘ng O’zbekiston standartlashtirish tizimi va Tojikiston standartlashtirish tizimi o‘rtasida yaqin hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishib olindi.

20-22 апреля 2018 года в городе Самарканде был проведен бизнес-форум при участии предпринимателей Узбекистана и Таджикистана.
Почетные гости под руководством председателя Согдийской области Таджикистана - Ражаббой Аҳмадзода, прибывшие для участия в форуме первым делом посетили мавзолей первого президента Республики Узбекистан – Ислама Каримова, который расположен у мечети Ҳазрати Хизр.
Бизнес-форум Самаркандских и Согдийских предпринимателей начал свою работу 21 апреля 2018 года в гостинице «Registon Plaza» города Самарканда.
Следует отметить, что основное внимание участников бизнес-форума было направлено на укрепление связей в сфере в производства и увеличение товарооборота между узбекскими и таджикскими предпринимателями путем использования общих транспортных коммуникаций и транзитного потенциала.
В рамках бизнес-форума до сведения участников была доведена информация о созданных в Узбекистане выгодных условиях для инвесторов двух государств, а также о льготах по налогам и таможенным платежам.
Организована выставка продукции, производимой предпринимателями и ремесленниками Узбекистана и Таджикистана.
Делегация Согдийских предпринимателей во главе с председателем Согдийской области Таджикистана Ражаббой Аҳмадзода посетила Самаркандский завод «СамАвто». Гости ознакомились с процессом производства автобусов, грузовых и специальных автомобилей.
Делегация Согдийских предпринимателей во главе с председателем Согдийской области Таджикистана Ражаббой Аҳмадзода в сопровождении Хокима Самаркандской области Туробжон Жураевым посетили совместное предприятие «Паст Дарғом саховати» по производству сельскохозяйственной продукции методом гидропоника. Большой интерес вызвала у гостей современная компьютеризованная технология выращивания помидоров на экспорт. Были достигнуты договоренности об организации аналогичных теплиц в Согдийской области.
Прибывший в составе делегации директор Центра стандартизации, метрологии, сертификации и инспекции торговли Согдийской области Абдумавлон Рахимзода детально ознакомился с инфраструктурой агентства «Узстандарт» и деятельностью Самаркандского территориального управления стандартизации и метрологии, а также Самаркандского центра испытаний и сертификации. Абдумавлон Рахимзода дал высокую оценку технической оснащенности лабораторий ГП «Самаркандский ЦИС» и готовность в дальнейшем применять полученный опыт и увиденное в своей практике. По результатам встречи достигнута договоренность о тесной совместной работе и обмене опытом.