2018 yil ​​may oyining so’ngida Radisson Blu mehmonhonasida GlobalG.A.P standarti "GLOBALG.A.P. IFA VERSION 5 CAPACITY BUILDING & FARM ASSURER WORKSHOP" bo'yicha kansultatlar va auditorlarni tayyorlash uchun trening o'tkazildi. Trening GIZ dasturining "Markaziy Osiyoda savdo-sotiqqa ko'maklashish" dasturi yordamida GLOBALG.A.P kotibiyati tomonidan uyushtirildi.
Yaxshi qishloq xo'jalik amaliyotining  GLOBALG.A.P.  standarti meva va sabzavotlarni rivojlangan mamlakatlar bozorlariga eksport qilishning eng asosiy standartlaridan biri hisoblanadi. Bu dunyodagi fermerlar, chakana va iste'molchilar uchun xavfsiz va barqaror qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishini ta'minlashga qaratilgan xalqaro e'tirof etilgan standartdir.
Treningda O'zbekiston va Qozog'istonning "O'zstandart" agentligi, sertifikatlashtirish organlari va konsalting kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar. Trening ishtirokchilari GLOBALG.A.P. tizimida sertifikatlashtirish tartib-qoidalari bilan bir qatorda meva-sabzavot mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi fermalar uchun standartlar talablari bilan tanishdilar. GLOBALG.A.P standartini joriy etish va sertifikatlashda amaliy ko'nikmalarni rivojlantirish uchun Toshkent viloyatidagi fermer xo'jaligida amaliy mashg'ulotlar o'tkazildi.
Ushbu trening GLOBALG.A.P tizimida litsenziyali xizmat ko'rsatuvchi provayder maqomini olish uchun malakaviy talablardan biridir. Trening ishtirokchilari GLOBALG.A.P standartini joriy etish va rag'batlantirishda Markaziy Osiyo mamlakatlari qishloq xo'jaligi ishlab chiqaruvchilariga yordam beradilar.

В конце мая 2018 года в гостинице “Radisson Blu” состоялся тренинг для подготовки консультантов и аудиторов по стандарту GlobalG.A.P. «GLOBALG.A.P. IFA VERSION 5 CAPACITY BUILDING & FARM ASSURER WORKSHOP». Тренинг был организован секретариатом GLOBALG.A.P. при содействии Программы GIZ «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии».
Стандарт надлежащей сельскохозяйственной практики GLOBALG.A.P. является одним из наиболее востребованных стандартов при экспорте свежей плодоовощной продукции на рынки развитых стран. Это международно-признанный стандарт, нацеленный на обеспечение безопасного и устойчивого сельскохозяйственного производства в интересах фермеров, розничных продавцов и потребителей во всем мире.
В тренинге принимали участие специалисты Агентства «Узстандарт», представители органов по сертификации и консалтинговых компаний из Узбекистана и Казахстана. Участники тренинга познакомились с процедурами сертификации в системе GLOBALG.A.P., а также требованиями, который предъявляет стандарт к фермерским хозяйствам, выращивающим плодоовощную продукцию. Для развития практических навыков по внедрению и сертификации по стандарту GLOBALG.A.P. была проведена практическая сессия на фермерском хозяйстве Ташкентской области.
Данный тренинг является одним из квалификационных требований для получения статуса лицензированного поставщика услуг в системе GLOBAL G.A.P. Участники тренинга будут оказывать содействие по внедрению и продвижению стандарта GLOBAL G.A.P. среди производителей сельскохозяйственной продукции в странах Центральной Азии.