Butun jahon sifat kuni har yili dunyoning ko‘plab mamlakatlarida noyabr oyining ikkinchi payshanba kuni nishonlanib kelinadi. Bu yilgisi 2019 yil 14-noyabrga to‘g‘ri keldi. Ushbu bayram dunyoda birinchi marta 1989 yil 9-noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ko‘magida Yevropa Sifat Tashkiloti (YeST) tashabbusi bilan nishonlangan.
Butun jahon sifat kunining asosiy maqsadi, yuqori sifatli mahsulotlar va xizmatlarning ahamiyatini oshirish, shuningdek sifatga erishishdagi muammolarga etiborni qaratish tadbirlarni faollashtirishdan iborat.
Sifat bu nafaqat odamlar va atrof-muhit uchun, balki mahsulotlarning xavfsizligi, istemolchilarning so‘rovlarini va talablarini belgilaydigan muhim me’zon hisoblanadi.
Zamonaviy sharoitda sifat tushunchasi innovatsiyalarni amalga oshirish bilan chambarchas bog‘liq va bugungi kunda innovatsion rivojlanish faqat sifat bilan uzviy bog‘liq holda bo‘lib, uni doimiy ravishda takomillashtirib va o‘zgarib turishi mumkin.
Bu mahsulotni, tashkilotni va oxir-oqibat atrofimizdagi dunyoni yaxshilaydigan sifatdir, bu har bir korxona, har bir sanoat va albatta har bir mamlakatning rivojlanishida va barqaror muvaffaqiyatga erishishga undaydi.
O‘bekistonimizning sifat sohasidagi davlat siyosatining asosiy maqsadi, yurtimiz iqtisodiyotining barqaror rivojlanishi uchun ichki va tashqi bozorlarda mahalliy mahsulotlarimiz va xizmatlarning raqobatdoshligini taminlash, ijtimoiy masalalarni hal qilish va pirovardida fuqarolarning hayot sifatini yaxshilashdan iboratdir.
“O‘zstandart” agentligi barchani shunday ajoyib kun bilan qutlab, sihat-salomatlik, tinchlik, farovonlik va albatta barcha sohalarda sifatga erishishni tilab qoladi!

Всемирный день качества — ежегодное мероприятие, проводимое во многих странах мира во второй четверг ноября и в 2019 году выпадает на 14-е ноября. Впервые этот праздник отмечался в мире 9 ноября 1989 года по инициативе Европейской организации качества (ЕОК) при поддержке Организации Объединенных Наций (ООН).
Основная цель Всемирного дня качества - повышение значения высокого качества продукции и услуг, а также активизация той деятельности, которая направлена на привлечение внимания к проблемам качества.
Ведь речь идет не только о безопасности товаров для человека и окружающей среды, но и о степени удовлетворённости запросов и ожиданий потребителей.
В современных условиях понятие качества тесно связано с внедрением инноваций и сегодня инновационное развитие возможно только в тесной связке с качеством, с его постоянным совершенствованием и преобразованием. Именно качество улучшает продукцию, организацию, в конце концов – окружающий мир, мотивируя на развитие и достижение устойчивого успеха в деятельности любого предприятия, любой отрасли и, конечно, каждой страны.
Целью государственной политики Республики Узбекистан в области качества является обеспечение конкурентоспособности отечественной продукции и услуг как на внутреннем, так и на внешнем рынках для стабильного развития экономики республики, обеспечения наибольшей занятости населения, решения социальных вопросов и, в конечном итоге, повышения качества жизни граждан.
Поздравляем всех с таким замечательным днем и желаем крепкого здоровья, мира, благополучия в ваших семьях и конечно же качества во всём!