Dunyo aholisi uchun eng yangi texnologiyalar va standartlarga javob beradigan arzon, samarali ishonchli va bardoshli oshxona plitalardan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishi juda muhimdir.
An’anaviy ochiq olov plitalar rivojlanayotgan mamlakatlarda millionlab insonlarning o‘limiga olib keladi va atrof muhitning ifloslanishiga sabab bo‘ladi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) har yili 3,8 million odam qattiq yoqilg‘i va kerosinni taom tayyorlashda samarasiz ishlatishidan uy havosining ifloslanishi oqibatida kasalliklardan vafot etishini ma’lum qildi.
Dunyo miqyosida qariyb 3 milliard kishi ochiq olov yoki oddiy plitalar yordamida o‘z uylari va suvlarini isitish va taom tayyorlashda foydalanalishligidan, natijada uy xo‘jaliklarda havo ifsoslangan. Ushbu samarasiz pishirish usullari pnevmoniya, yurak xastaligi va qon tomir kabi sog‘liq uchun jiddiy muammolarga olib kelishi sabab bo‘lmoqda.
Yuqoridagi muammolarning oldini olish maqsadida, Xalqaro standartlashtirish tashkilotining ISO / TC 285 yangi texnik qo‘mitasi ekologik toza va samarali pishirish tizimlarini joriy etishdagi yangi standartlarni ishlab chiqadi.
Mazkur texnik qo‘mitaga 21 ta mamlakat doimiy va 21 ta mamlakat kuzatuvchi sifatida a’zo bo‘lib, qo‘mita Keniya milliy standartlashtirish tashkiloti (KEBS) tomonidan boshqariladi. Bugungi kunga qadar texnik qo‘mita tomonidan 4 ta xalqaro standart ishlab chiqilgan.
Mazkur maqola Xalqaro standartlashtirish tashkilotining ma’lumotlariga asoslangan. Qo‘shimcha ma’lumot olish uchun “O‘zstandart” agentligi Xalqaro xamkorlik boshqarmasiga yoki quyidagi havolaga murojaatqilishingiz mumkin https://www.iso.org/ru/news/isofocus_142-6.html

Крайне важно, чтобы люди имели доступ к недорогим, эффективным, надежным и долговечным кухонным плитам, которые соответствуют новейшим технологиям и стандартам. Следовательно, им необходим доступ к кухонным плитам, которые надлежащим образом протестированы на основе известных базовых критериев, и ИСО занимается обеспечением этого базового уровня.
Традиционные печи открытого огня являются причиной значительной части загрязнения, которое приводит к гибели миллионов людей в развивающихся странах. Существуют более безопасные варианты, и ИСО поддерживает технологию, которая может в конечном итоге сделать чистые плиты реальностью.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) установила, что ежегодно 3,8 миллиона человек умирают преждевременно от болезней, вызванных загрязнением воздуха в домашних хозяйствах в результате неэффективного использования твердого топлива и керосина для приготовления пищи. Во всем мире около З миллиардов человек готовят пищу и нагревают свои дома и воду с использованием открытых огней или простых печей, что приводит к значительному загрязнению воздуха в домашних хозяйствах. Было установлено, что такие неэффективные методы приготовления пищи приводят к серьезным проблемам со здоровьем, таким как пневмония, сердечные заболевания и инсульт.
К сожалению, без существенных изменений политики число людей, не имеющих доступа к экологически чистому топливу и технологиям для приготовления пищи, останется в основном неизменным. С этой целью, технический комитет ISO / TC 285 продвигает экологически чистые и эффективные решения для приготовления пищи, уделяя особое внимание развивающимся странам.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства«Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/isofocus_142-6.htmll