COVID 19 pandemiyasiga qaramasdan mamlakatimizda tashqi iqtisodiy sohasida tashqi savdo hajmi va eksportni tizimli ravishda rivojlantirishga keng eʼtibor qaratilgan. Yevropa Ittifoqi davlatlariga qishloq xoʻjaligi, tekstil, qurilish va boshqa turdagi mahalliy mahsulotlarni eksport qilish kunning dolzarb mavzusiga aylanib bormoqda.
Ushbu turdagi mahsulotlarning eksportida xalqaro darajada tan olingan xorijiy muvofiqlikni baholash idoralari alohida oʻrin tutadi. Mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalarga muvofiqlikni baholash sohasida qulaylik yaratish maqsadida, Oʻzbekiston Respublikasining Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligidagi elchixonasi va “Oʻzstandart” agentligi hamkorligida “Intertek” (Buyuk Britaniya) muvofiqlikni baholash idorasi vakillari janob Piter Lindsay bilan videokonferensiya oʻtkazildi.
Tadbirda mahsulotlarni Buyuk Britaniya va jahon bozorlariga eksport qilishda “Intertek” idorasi tomonidan koʻrsatiladigan muvofiqlikni baholash ishlari, bugungi kunda Yevropa davlatlarining mahsulotlarga qoʻygan talablari, hamkorlikda sertifikatlashtirish idorasi va sinov laboratoriyalari ishlarini tashkil etish, ularni xalqaro darajaga olib chiqishda “Intertek” idorasi ekspertlarni jalb etish boʻyicha fikrlar almashildi.

Несмотря на пандемию COVID 19, в стране уделяется большое внимание планомерному развитию внешней торговли и экспорта во внешнеэкономической сфере. Экспорт сельскохозяйственных, текстильных, строительных и других видов местной продукции в страны ЕС становится актуальной проблемой дня.
Особое место в экспорте данного вида продукции занимают международно признанные иностранные органы по оценке соответствия. Чтобы облегчить оценку соответствия местным производителям, Посольство Республики Узбекистан в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии и агентство «Узстандарт» провели видеоконференцию с представителями компании по оценки соответствия Intertek (Великобритания) Питером Линдси.
В мероприятии стороны обменялись мнениями по оценке соответствия компании Intertek при экспорте продукции на рынки Великобритании и мира, актуальным требованиям к продукции европейских стран, организации совместных органов сертификации и испытательных лабораторий, привлечению специалистов Intertek для вывода их на международный уровень.