Bolalar aravachalarining xalqaro bozori tobora oʻsib bormoqda va bu xavfsizlik va sifat bilan bogʻliq muammolarni keltirib chiqarmoqda.
Koʻpgina mamlakatlar va mintaqalarda ushbu muammoni hal qilish qoidalari mavjud boʻlsada, ular har bir mamlakatda turlicha boʻlishi mumkin, bu esa xalqaro savdoni isteʼmolchi uchun yana-da qiyinlashtirib boradi.
ISO 31110, Bolalar uchun gʻildirakli transport vositalari. Yigʻiladigan aravachalar va bolalar aravachalari. Talablar va sinov usullari xavfsiz va ishlab chiqarilgan mahsulotlarni ishlab chiqarish boʻyicha talablar va sinov usullariga nisbatan xalqaro miqyosda kelishilgan eng yaxshi amaliyotni taqdim etadi.
Turli xil milliy va mintaqaviy tartib qoidalarni uygʻunlashtirish orqali ushbu standartdan keng foydalanish mahsulot narxini pasaytirishda muhim oʻrin tutadi.
Texnik qoʻmita standartlari boshqa turdagi gʻildirakli transport vositalarining ishlashi va xavfsizligi talablariga javob beradi.
Masalan, velosiped va aravachalardagi bolalar oʻrindiqlari, aravachalar, bolalar vannalari va bolalar oʻrindiqlari kabi oʻtiradigan joylar va tanani parvarish qilish vositalari va boshqa mahsulotlar.
Yangi ISO 31110 Bolalar uchun gʻildirakli transport vositalari. Yigʻiladigan aravachalar va bolalar aravachalari standarti -Fransiya Milliy standartlashtirish tashkiloti (AFNOR) rahbarligidagi ISO/TK 310 texnik qoʻmitaci tomonidan ishlab chiqildi.
Mazkur maqola Xalqaro standartlashtirish tashkilotining maʼlumotlariga asoslangan. Qoʻshimcha maʼlumot olish uchun “Oʻzstandart” agentligi Xalqaro hamkorlik boshqarmasiga yoki quyidagi havolaga murojaat qilishingiz mumkin https://www.iso.org/ru/news/ref2606.html

Международный рынок детских колясок растет, что вызывает обеспокоенность в отношении безопасности и качества в равной степени.
Хотя во многих странах и регионах существуют правила, направленные на решение этой проблемы, в разных странах они могут различаться, что делает международную торговлю еще более сложной и обнадеживающей для потребителя.
ISO 31110, Детские транспортные средства на колесах. Прогулочные складные коляски и детские коляски. Требования и методы испытаний, обеспечивают согласованную на международном уровне оптимальную практику в отношении требований и методов испытаний для производства безопасной и производимой продукции.
Ожидается, что благодаря гармонизации многих разнообразных национальных и региональных правил широкое использование этого стандарта может снизить затраты на соблюдение в долгосрочной перспективе.
В будущих стандартах комитета будут рассмотрены требования к эффективности и безопасности других видов колесных транспортных средств, таких, как детские сиденья на велосипедах и беговых колясках, изделия для сидения и ухода за телом, такие, как коляски, детские ванночки и детские сиденья, и многие другие продукты.
Стандарт был опубликован проектным комитетом ИСО/ПК 310, Детские транспортные средства на колесах, который в настоящее время повышен до более постоянного технического комитета (ИСО/ТК 310), секретариат которого ведется AFNOR, членом ИСО от Франции.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2606.html