Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan hamkorlikda mamlakatimizdagi mavjud texnik jihatdan tartibga solish, muvofiqlikni baholash, mahsulotlar va xizmatlarni sertifikatlashtirishga oid qonunlarni xalqaro meʼyoriy hujjatlar bilan takomillashtirish yuzasidan Xalqaro Savdo Markazi ekspertlari bilan vidoyekonferensiya shaklida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Tadbirda ushbu qonunlarni Jahon Savdo Tashkilotining “Savdodagi texnik toʻsiqlar toʻgʻrisidagi” bitimi talablari bilan uygʻunlashuvi
va takomillashuvi boʻyicha fikr almashildi.
Unga koʻra 9-10-mart kunlari savdodagi texnik toʻsiqlar, sanitar va fitosanitar choralar Bitimlarni talqin qilinishi hamda milliy qonunchilikni bitimlariga uygʻunlashtirish boʻyicha Xalqaro Savdo Markazi ekspertlari tomonidan treyning-seminar oʻtkazishga kelishib olindi.

18 февраля т.г совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли РУз была проведена видеоконференция с экспертами Международного торгового центра (ITC, Женева) по вопросам совершенствования действующего законодательства нашей страны по техническому регулированию, оценке соответствия, сертификации продукции и услуг в соответствии с международными правилами.
На встрече стороны обменялись мнениями по вопросам гармонизации и совершенствования этих законов с требованиями Соглашения ВТО о технических барьерах в торговле.
По итогам встречи, 9-10 марта специалисты Центра международной торговли договорились о проведении обучающего семинара по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам, толкованию соглашений и гармонизации национального законодательства с соглашениями.