Joriy yilning 7-10-fevral kunlari “Milliy sifat infratuzilmasidagi islohotlarni qoʻllab quvvatlash” loyihasi doirasida  Germaniya Federativ Respublikasining Federal fizika-texnika instituti (PTB), Texnik jihatdan tartibga solish agentligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Oʻzbekistonning Germaniyadagi elchixonasi hamkorligida ISO 37001:2016 standarti boʻyicha  onlayn oʻquv-seminar tashkil qilindi.
Seminar doirasida  ISO 37001:2016 standarti toʻgʻrisida maʼlumot berish va ushbu standartni korxonalarda joriy etilishining xususiyatlari, jahon tajribalarini tushuntirishdan iborat boʻldi. Unda davlat va xususiy sektorda faoliyat koʻrsatayotgan 80 dan ortiq mutaxassislar ishtirok etdilar.
Germaniya ekspert Manfred Kayndler tomonidan ISO 37001:2016 standarti menejmentning korrupsiyaga qarshi tizimi boʻlib, pora olish holatlarini aniqlash va bartaraf etish boʻyicha qator choralarni oʻz ichiga olishi hamda mazkur standart boshqaruvning korrupsiyaga qarshi tizimini joriy qilishga, joriy nazoratni yanada kuchaytirishga qaratilganligi va pora olish holatlarining kamayishiga xizmat qilishi aytib oʻtildi.
Bugungi kunda tizimdagi Oʻzbekiston milliy metrologiya instituti,  Akkreditatsiya markazi, Oʻzbekiston ilmiy-sinov va sifat nazorati markazi “Korrupsiyaga qarshi kurashish menejment tizimi” mavjudligini tasdiqlovchi xalqaro ISO 37001:2016 sertifikatiga ega boʻldi.
Seminar davomida xodimlar oʻzlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar. Tadbir yakuniga koʻra Germaniyalik ekspertlar bilan korrupsiyaga qarshi kurashish hamda uning oldini olishda kengaytirilgan hamkorlik qilishga kelishib olindi.

В рамках проекта "Поддержка реформ в Национальной инфраструктуре качества" в сотрудничестве с Федеральным физико-техническим институтом (PTB) Федеративной Республики Германия, Агентством по техническому регулированию, Министерством инвестиций и внешней торговли и Посольством Узбекистана в Германии был организован онлайн-обучающий семинар по стандарту ISO 37001:2016.
Основной целью семинара было предоставить информацию о стандарте ISO 37001:2016 и объяснить особенности внедрения этого стандарта на предприятиях и мировой опыт. В нем приняли участие более 80 специалистов, работающих в государственном и частном секторах.
Немецкий эксперт Манфред Кайндлер отметил, что стандарт ISO 37001:2016 представляет собой систему управления противодействием коррупции и включает в себя ряд мер по выявлению и устранению случаев взяточничества. Разъяснено, что данный стандарт направлен на внедрение антикоррупционной системы управления, дальнейшее усиление текущего контроля и снижение случаев взяточничества.
Агентство последовательно осуществляет масштабные реформы, направленные на предупреждение, противодействие и пресечение коррупции. На сегодняшний день Узбекский национальный метрологический институт, ентр аккредитации, Узбекский центр исследований и контроля качества получили международный сертификат ISO 37001:2016, что подтверждает наличие «Антикоррупционной системы менеджмента».
В ходе семинара сотрудники получили ответы на интересующие их вопросы. В конце мероприятия была достигнута договоренность о сотрудничестве с немецкими экспертами в борьбе с коррупцией и ее предотвращении.