Жорий йилнинг 10 июлида “Ўзстандарт” агентлиги Бош директори А.Хаитов, Ўзбекистон Республикасига амалий ташриф билан келган “Турк стандартлари институти” Президенти Себахиддин Коркмаз билан учрашуви бўлиб ўтди.
Шу йилнинг апрел ойида Туркия Республикасига хизмат сафари чоғида “Ўзстандарт” агентлигининг Бош директори ва “Турк стандартлари институти” томонидан 2017-2019 йилларда ўзаро ҳамкорлик қилиш дастури бўйича икки томонлама муносабатларни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Самарқанд вилоятининг Ургут эркин иқтисодий зонасининг афзалликлари ва ташкил қилинадиган корхоналарнинг жозибадорлигини, ҳамда “O`zbek-Turk Тest Мarkazi” ҚК бўлимини ташкил қилинганлиги ҳақида маълумот берилди.
Ҳалқаро стандарт ISО/IEC 27000 базасида серияли ахборот хавфсизлиги бошқарув тизими бўйича саволларни ишлаб чиқишда,
Ургут эркин иқтисодий зонасида “O`zbek-Turk Тest Мarkazi” ҚК томонидан ташкил қилинган бўлимни ривожлантириш бўйича ва икки ташкилотлар ўртасида стандартлаштириш ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларида мутахассисларни ўртасида ўзаро тажриба алмашишда Туркия томонидан барча соҳаларнинг йўналишлари бўйича узоқ муддатли ва самарали ҳамкорликни ривожланишини қўллаб қуватлашини таъкидлаб ўтди.
Шунингдек, "O'zbek-Turk Test Markazi" ҚК бошқарув кенгаш йиғилиши бўлиб ўтди, йиғилишда ташкилотнинг Бош директори томонидан 2016 йилда олиб борилган ишлари хисоботи эшитирилди. Учрашув натижасига кўра, 2017-2018 йилларда қўшма корхонанинг иш режалари ишлаб чиқилиб, бошқарув кенгаши томонидан баённома имзоланди.Музокаралар натижаларига кўра, 2017-2019 йилларда “Ўзстандарт” агентлиги ва “Турк стандартлар институти” ўртасидаги ҳамкорлик дастурини амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди ва ташкилотлар ўртасидаги муносабатларни, келишувларни мувафиқиятли амалга оширилишига ишонч билдирилди.

В агентстве «Узстандарт» 10 июля т.г. состоялась встреча Генерального директора Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации – А.Хаитова с Президентом Турецкого Института Стандартов (TSE) - Себахиддином Коркмазом, прибывшего в Республику Узбекистан с рабочим визитом.
Стороны обсудили ход реализации ранее достигнутых договоренностей в ходе визита Генерального директора агентства «Узстандарт» в Турецкую Республику в  апреле т.г., реализацию Программы сотрудничества между агентством «Узстандарт» и Турецким институтом стандартов на 2017-2019 гг., а также перспективы развития отношений между Сторонами.
Турецкая сторона была проинформирована о функционирующей Ургутской свободной экономической зоне в Самаркандской области, её преимуществах и привлекательности для вновь создаваемых в ней предприятий, а также о создании филиала СП ООО «Узбек-Турк Тест Маркази».
Турецкая сторона выразила заинтересованность и готовность в поддержке развития долгосрочного и плодотворного сотрудничества по всем направлениям деятельности, развитию вновь созданного филиала СП ООО «Узбек-Турк Тест Маркази» в Ургутской свободной экономической зоне, обмену опытом между специалистами в области стандартизации и оценки соответствия двух организаций, проработке вопроса по Системе менеджмента информационной безопасности на базе международных стандартов серии ISO/IEC 27000.
Также, состоялось Заседание Управляющего совета СП ООО «Узбек-Турк Тест Маркази», на котором был заслушан доклад Генерального директора СП ООО «Узбек-Турк Тест Маркази» о проведенной работе за 2016 год. По итогам Заседания, был подписан протокол Управляющего совета, которым определен план работ Совместного предприятия на 2017-2018 гг.
По результатам проведенных переговоров, стороны отметили важность реализации Программы сотрудничества между агентством «Узстандарт» и Турецким институтом стандартов на 2017-2019 гг., выразили уверенность в успешной реализации, достигнутых договоренностей и развитии сотрудничества между организациями.