Навоий вилояти, Навоий шаҳрида яшовчи фуқаро томонидан Фарғона вилояти, Марғилон шаҳрида жойлашган “ROF FOOD UNIVERSAL” МЧЖ томонидан ишлаб чиқарилган “Лабаний” шакарли қуйилтирилган сут маҳсулотининг сифатсизлиги тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Президентининг виртуал қабулхонасига қилган мурожаати юзасидан ўрганиш ўтказилди.
“Ўзстандарт” агентлигининг топшириғига биноан, Фарғона синов ва сертификатлаштириш маркази масъул ходимлари “ROF FOOD UNIVERSAL” МЧЖда навбатдан ташқари инспекция назоратини ўтказдилар. Маҳсулотдан олинган намуналар лаборатория синовидан ўтказилганда “Лабаний” шакарли қуйилтирилган сут маҳсулотининг меъёрий ҳужжат талабларига жавоб бермаслиги аниқланди.
Бу тўғрисида “ROF FOOD UNIVERSAL” МЧЖ раҳбари М.Рахматуллаев огохлантирилиб, камчиликларни бартараф этиш учун корхона фаолиятини вақтинча тўхтатиш тўғрисида Фарғона синов
ва сертификатлаштириш маркази қарори қабул қилиниб, ижро учун юборилди.
Ушбу хато ва камчиликлар бартараф этилмаганлиги сабабли Фарғона синов ва сертификатлаштириш маркази томонидан “ROF FOOD UNIVERSAL” МЧЖга берилган мувофиқлик сертификати бекор қилинди ҳамда маълумотлар тегишли чора кўриш учун Давлат солиқ органига юборилди.

Согласно обращения в виртуальную приёмную Президента Республики Узбекистан от гражданина проживающий в городе Навой, была жалоба на приобретенный в магазине сгущённое молоко с сахором ТМ «Лабаний жирностью 8,5%», произведённый ООО “ROF FOOD UNIVERSAL” находящийся в Ферганской области в городе Маргилан.
Согласно данного обращения было направлено письмо в ГП «Ферганскому центру испытаний и сертификации» о проведении внеочередного инспекционного контроля, на серийное производство сгущённого молока произведенный ООО «ROF FOOD UNIVERSAL».
В присутствии руководства предприятия была отобрана на складе продукция и испытана в аккредитованном испытательном комплексе. В ходе которого было выявлено о её не соответствие требованиям ГОСТ 2903-78 «Молоко цельное сгущённое с сахаром» по показателям «вкус и запах», «консистенция», «массовая доля жира».
В соответствии с пункта 5 Правил проведения инспекционного контроля сертифицированной продукции и услуг (рег. №1464 от 06.04.2005 года.), органом по сертификации при ГП «Ферганский ЦИС» было принято решение об аннулировании действия сертификата соответствия. Данное решение направленно в Государственную налоговую инспекцию для принятия соответствующих мер в отношении производителя.