2018 йил 9 март куни “Ўзстандарт” агентлиги “Наманган ССМ” ДК мутахассислари Наманган вилоят божхонасининг мажлислар залида “Тадбиркорлик субьектларига маҳсулот экспортида яратилган кенг қулайлик ва шарт-шароитлар, мавжуд муаммолар ҳамда уларнинг бартараф этиш чоралари” мавзусида ўтказилган семинарда иштирок этдилар.
Семинардан кўзланган мақсад жорий йилнинг 27 феврал куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев бошчилигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида корхоналарни экспорт салохиятини ошириш, импортни камайтиришга қаратилган топшириқлар ижросини таъминлаш юзасидан олиб борилган тадбирларнинг мазмун-моҳиятини тадбиркорларга етказиш.
Семинарда “Наманган ССМ” ДК мутахассислари билан бир қаторда вилоят божхонаси, Бош прокуратура хузуридаги ижро департаменти, Наманган марказий банки, вилоят солиқ бошқармаси вакиллари томонидан Наманган вилоятида фаолият юритаётган тўқимачилик ва трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхона раҳбарларига тўқимачилик ва трикотаж маҳсулотлари импорти ва экспорти соҳасидаги янгиликлар ва муҳим ўзгаришлар тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
“Ўзстандарт” агентлиги “Наманган ССМ” ДК мутахассиси А.Элчиев ўз сўзида корхоналарда сифат менежменти тизимларини жорий этиш афзалликлари, махсулотлар синови, сертификатлаш тартиблари хақида батафсил тушунтириш берди.

9 марта 2018 года специалисты ГП “Наманганский ЦИС” агентства “Узстандарт” приняли участие в работе семинара «Широкие возможности и условия для экспорта товаров предпринимателям, существующие проблемы и меры по их преодолению», проведенном в актовом зале Наманганского областного таможенного управления.
Семинар организован с целью доведения до субъектов предпринимательства региона целей и задач по увеличению экспортного потенциала предприятий, сокращению импорта, оптимизации локализации производства, озвученные Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёевым на видеоселекторном совещании от 27 февраля текущего года.
В работе семинара наряду со специалистами ГП “Наманганский ЦИС” принимали участие специалисты областной таможенной службы, прокуратуры, налоговой инспекции, Наманганского отделения Центрального банка, которые довели до сведения руководителей предприятий области, специализирующихся на производстве текстильных и трикотажных изделий, подробную информацию о новостях и изменениях в секторе экспорта и импорта текстильной и трикотажной продукции.
В свою очередь специалист ГП «Наманганский ЦИС» А.Элчиев проинформировал участников семинара о преимуществах внедрения и сертификации систем менеджмента качества на предприятиях, о дополнительных льготах и преференциях.
Мероприятие прошло в оживленной дискуссионной атмосфере. Участники встречи получили ответы на все интересующие их вопросы.