Жорий йилнинг 10 дан 12 апрелигача Босния ва Герцеговинанинг Сараево шаҳрида КООМЕТ Эталонлар бўйича бирлашган қўмитанинг 16-чи йиғилиши ва КООМЕТ Қўмитасининг 28-чи йиғилиши бўлиб ўтди.
Маълумот учун: КООМЕТ (COOMET, cooperation metrologique) Евро-Осиё давлатлари метрологик ташкилотлари ҳамкорлигининг ҳудудий метрологик ташкилоти.
Йиғилишда 17 мамлакат иштирок этди. Йиғилиш кун тартиби қабул қилинди, 27-чи йиғилишда қабул қилинган қарорларнинг бажарилиши тўғрисида КООМЕТ Қўмитасининг 27-чи йиғилиши баёни тақдим этилди.
Йиғилишда Эталонлар бўйича бирлашган қўмитанинг жорий фаолияти тўғрисидаги масалалар кўриб чиқилди. ЕЭК ва КООМЕТ ўртасида ўлчашлар бирилилигини таъминлаш соҳасида ўзаро англашув меморандуми муҳокама қилинди.
Шунингдек КООМЕТ ва МГС ўртасида метрология соҳасидаги ҳамкорлик ва мустаҳкам алоқалар ҳамда ҳамкорлик истиқболлари тўғрисидаги баёнини, Қўмита структуравий идораларининг таркибини актуаллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Бундан ташқари, метрология институтларида сифат менежменти тизимини жорий қилиш, халқаро, ҳудудий ва миллий метрология ташкилотлари билан ҳамкорлик қилиш масалалари кўтарилди, бу эса ўз навбатида КООМЕТ билан қамраб олинадиган ҳудудларда ўлчашлар бирилилигини таъминлашга имкон яратадаи ва қонунлаштирувчи метрология соҳасида метрологик инфратузилмалар ривожланишига кўмаклашади.
Йиғилишлар ўтказилиши борасида “Ўзстандарт” агентлиги “Ўзбекистон миллий метрология институти” номидан унинг директори А.А.Даминов Босния ва Герцеговина Метрология институти, Хитой Метрология институти, Қозоғистон “КазИнМетр” РГП, Молдова Метрология институти ва Украинанинг Ивано-Франковск Метрология институти билан метрология соҳасида ҳамкорлик тўғрисида келишувлар имзолади.
Томонлар метрология соҳасида ҳамкорликни ривожлантиради, биргаликда илмий тадқиқот ишлари олиб борилиши, тажриба алмашилиши, мутахассислар учун биргаликда семинарлар ташкил қилиниши, шунингдек эталонлар таркиби, эталонларнинг техник ва метрологик тавсифларини такомиллаштириш, яхшилаш ва ошириш усуллари бўйича ахборот алмашилиши режалаштирилмоқда.

С 10 по 12 апреля текущего года делегация агентства «Узстандарт» во главе с директором «Узбекского национального института метрологии» - А. Даминовым приняла участие в работе 16-го заседания Объединенного Комитета по эталонам КООМЕТ и 28-го заседания Комитета КООМЕТ. в г. Сараево (Босния и Герцеговина).
Справочно: КООМЕТ (COOMET, cooperation metrologique) Региональная метрологическая организация - Евро-Азиатское сотрудничество государственных метрологических учреждений.
В работе заседаний приняли участие 17 стран из 21.
На заседаниях рассмотрены все вопросы, включенные в повестку, среди них:
- о текущей деятельности Объединенного комитета по эталонам.
- о Меморандуме о взаимопонимании в области обеспечения единства измерений между КООМЕТ и МЭК (Международная электротехническая комиссия IEK);
- об актуализации Протокола о сотрудничестве и взаимодействии между КООМЕТ и МГС (Межгосударственный Совет по стандартизации, метрологии и сертификации стран – участниц Содружества Независимых Государств (СНГ)) в области метрологии
- о перспективах сотрудничества;
- о составе структурных органов Комитета КООМЕТ;
- о внедрении систем менеджмента качества в метрологических институтах,
- о взаимодействии с международными, региональными и национальными организациями метрологии и др.
С подробной информацией можно ознакомиться на официальном сайте КООМЕТ ( http://www.coomet.org)
В ходе визита подписаны соглашения о сотрудничестве в области метрологии между «Узбекским национальным институтом метрологии» Агентства «Узстандарт» и Институтом метрологии Боснии и Герцеговины, Институтом метрологии Китайской Народной Республики, РГП «КазИнМетр» (Республика Казахстан), Молдавским Институтом метрологии и Ивано-Франковским Институтом метрологии Украины. Стороны договорились о развитии сотрудничества в области метрологии, проведении совместных научно-исследовательских работ, обмене опытом работы, проведении совместных семинаров для специалистов, обмене информацией по составу эталонов, способам совершенствования, улучшения и повышения технических и метрологических характеристик эталонов.