Жорий йилнинг 30 май куни Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштиришни ривожлантириш бўйича идоралараро кенгаш йиғилиши бўлиб ўтди.
Маълумот учун
- Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштиришни ривожлантириш бўйича Идоралараро кенгаш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 03.10.2002 йилдаги №342 сонли “Стандартлаштириш, метрология ва маҳсулот ва хизматларни сертификатлаштириш тизимини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори билан республиканинг турли вазирлик ва идоралари вакиллари таркибида ташкил қилинган. Идоралараро кенгашнинг асосий вазифалари қуйидагилар:
- Cтандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш соҳасида устувор йўналишларни белгилаш ҳамда қонун ҳужжатлари ва норматив ҳужжатлар ишлаб чиқилишини ташкил этиш;
- Cтандартлаштириш, сертификатлаштиришни ривожлантириш, такомиллаштириш ва унинг ягона тизимини яратиш комплекс дастурларини ишлаб чиқиш ва Ҳукуматга киритиш;
- Вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари техник қўмиталарининг стандартлаштириш ва сертификатлаштириш фаолиятини мувофиқлаштириш.
Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштиришни ривожлантириш бўйича Идоралараро кенгаш навбатдаги йиғилишининг кун тартибига қўйидаги масалалар киритилган:
- Техник регламентларни ишлаб чиқиш бўйича 2016 йилга мўлжалланган дастурнинг бажарилиши тўғрисида
- “Ўзстандарт” агентлиги, ДСЭНМ ва давлат ветеринария хизмати лабораторияларида техник регламентлар ва синов усулларига доир халқаро стандартларни жорий этиш бўйича қўлланиладиган чора-тадбирлар тўғрисида
- Синов лабораторияларини халқаро аккредитацияга тайёрлаш бўйича “Ўзстандарт” агентлигитомонидан ўтказиладиган ишлар тўғрисида
- Ўзбекистон Республикаси ўлчашлар бирлилигини таъминлаш миллий тизимини 2016-2020 йиллар даврида ривожлантириш ва такомиллаштириш ва кейинги истиқболлари Концепциясини тасдиқлаш тўғрисида
Йиғилиш натижалари бўйича қабул қилинган Қарорлар Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштиришни ривожлантириш бўйича Идоралараро кенгаш йиғилишининг 30.05.2016 йилдаги №1-2016 баённомасида акс эттирилган. Уларнинг орасида - Ўзбекистон Республикаси ўлчашлар бирлилигини таъминлаш миллий тизимини 2016-2020 йиллар даврида ривожлантириш ва такомиллаштириш ва кейинги истиқболлари Концепциясини тасдиқлаш.

30 мая текущего года состоялось заседание Межведомственного совета по развитию стандартизации, метрологии и сертификации.
Для справки
Межведомственный совет по развитию стандартизации, метрологии и сертификации создан Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 03.10.2002 г. N342 «О мерах по совершенствованию системы стандартизации, метрологии и сертификации продукции и услуг» в составе представителей различных министерств и ведомств республики. Основными задачами Межведомственного совета являются:
- определение приоритетных направлений и организацию разработки законодательных и нормативных актов в сфере стандартизации, метрологии и сертификации;
- разработка и внесение в Правительство комплексных программ развития, совершенствования и создания единой системы стандартизации, сертификации;
- координация деятельности технических комитетов министерств, ведомств, хозяйственных объединений по стандартизации и сертификации.
В повестку дня очередного заседания Межведомственного совета по развитию стандартизации, метрологии и сертификации были включены следующие вопросы:
- О ходе реализации Программы разработки технических регламентов на 2016 год
- О принимаемых мерах по внедрению международных стандартов на методы испытаний и технических регламентов в лабораториях Агентства «Узстандарт», ЦГСЭН и государственной ветеринарной службы.
- Проводимые работы Агентством «Узстандарт» по подготовке испытательных лабораторий к международной аккредитации.
- Об утверждении Концепции развития и совершенствования национальной системы обеспечения единства измерений Республики Узбекистан на период на 2016-2020 годы и дальнейшую перспективу.
Решения, принятые по результатам заседания отражены в протоколе заседания Межведомственного совета по развитию стандартизации, метрологии и сертификации №1-2016 от 30.05.2016. Среди них – утверждение Концепции развития и совершенствования национальной системы обеспечения единства измерений Республики Узбекистан на период на 2016-2020 годы и дальнейшую перспективу.