Жорий йилнинг 7 ноябрь куни "Ўзстандарт" агентлиги ходимлари Хитой Халқ Республикасининг (ХХР) Чанчжоу шаҳрида "Бир макон, бир йўл" лойиҳаси бўйича "Сертификатлаштириш ва Аккредитатлаш" мавзусига бағишланган семинарнинг очилиш маросимида иштирок этишди.
Семинар очилиш маросимида ХХР савдо-сотиқ алоқаларини тартибга солиш бошқармасининг сертификатлаштириш масалалари бўйича директор ўринбосари Chen Haiyang кириш сўзи билан чиқиш қилди ва иштирок этувчилар билан таништирди. Семинарда жами 8 та давлат, жумладан Шри-ланка, Даминикана, Туркия, Эквадор, Мьянма, Мавритания, Беларус ва Ўзбекистондан ташриф буюрган ходимлар қатнашди. Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, 8 та давлат ичида, фақат Ўзбекистондан ташриф буюрган ходимлар маъруза билан чиқишди.
Маъруза давомида Ўзбекистон томонидан семинар ташкилотчиларига миннатдорчилик билдирилиб, ХХР ва Ўзбекистон ўртасидаги савдо - иқтисодий, масалалар бўйича бугунги кунда ҳамкорлик ҳамда стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳаларидаги амалга оширилиши лозим бўлган масалалар, олдимизга қўйилган муҳим устувор вазифалар тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Шунингдек маъруза якунида бугунги кунда долзарб бўлган органик маҳсулотларни ривожлантириш ва Global G.A.P. тизимини жорий этишни жадаллаштириш лозимлиги юзасидан семинар ташкилотчилари билан ҳамкорликда ишлаш таклиф этилди.

7 ноября текущего года специалисты Агентства «Узстандарт» приняли участие в открытии семинара "Сертификация и Аккредитация" проекта "Один пояс один путь" в Китайской Народной Республике.
Со вступительным словом на открытии семинара выступил Заместитель директора регулирования торговых отношений в области сертификации господин Chen Haiyang.
В работе семинара, который продлится до 27 ноября, наряду с представителями Республики Узбекистан, принимают участие официальные представители Республики Беларусь, Доминиканской Республики, Исламской Республики Мавритания, Мьянмы, Турецкой Республики, Шри-Ланки, Эквадора.
В ходе выступления на открытии семинара с узбекской стороны была высказана благодарность организаторам и озвучены ключевые вопросы взаимодействия между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой в области аккредитации, сертификации и метрологии.
Также, делегацией Республики Узбекистан было сделано предложение участникам семинара по совместной работе в таких актуальных направлениях, как развитие органической продукции, внедрение и развитие системы Global G.A.P. и выражена готовность к открытому обсуждению других вопросов.