“Ўзстандарт” агентлиги ҳамда Америка Қўшма Штатларининг халқаро ривожланиш агентлиги (USAID) билан ҳамкорликда Global G.A.P. стандарти бўйича интенсив ўқув курси ташкил этилди.
Бугун пойтахтимизнинг “Miran International Hotel” меҳмонхонасида ўз ишини бошлаган мазкур ўқув семинарда Global G.A.P. нинг расмий мураббийи Климент Петров ўз тажрибаларини иштирокчиларга ўргатмоқда.
Халқаро эксперт ўз маърузасида Global G.A.P. сертификати муайян маҳсулотнинг барча тавсия ва талабларга қатьий риоя қилиш билан таьминланганлиги, мева ва сабзавот маҳсулотларини ишлаб чиқаришда, чорвачилик ва балиқчилик хўжаликларида қўлланилиши шунингдек, унинг афзалликлари ҳақида маълумот бермоқда.
Хозирги кунда Ўзбекистон Республикаси Global G.A.P. ташкилотига аъзо бўлиб, ушбу йўналишда мутахасислар малакасини ошириш мақсадида “Ўзстанадрт” агентлиги халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида семенарлар ва ўқув-тренинглар ташкил этилиб келинмоқда.

Интенсивный учебный курс по Global G.А.P., который организован Агентством Узстандарт в соодействие  Агентством международного развития (USAID) США, начал свою работу сегодня в отеле «Миран Интернешнл».
На этом учебном семинаре официальный тренер Global G.А.P Климент Петров  делясь своим опытом, подробно рассказывает участникам  о требованиях  данного стандарта, о требованиях к лицензированным консультантам Global G.А.P .
Международный эксперт  Global G.A.P. в своем докладе объяснил участникам семинара, что только при строгом соблюдении всех рекомендаций и требований данного стандарта при выращивании плодоовощной продукции, в сфере животноводства и рыболовства, можно успешно пройти сертификацию, а также о ее преимуществах.
В настоящее время Узбекистан, является равноправным членом  Global G.A.P.  Агентство «Узстандарт»  совместно международными организациями организовывает семинар тренинги для подготовки консультантов и аудиторов в данной сфере, чтобы своевременно оказать консультационные и сертификационные услуги производителям сельхозпродуктов  для получения сертификата  Global G.A.P., так как данный сертификат даёт возможность экспортировать сельхозпродукцию в страны Европы.