“Ўзстандарт” агентлиги томонидан Хитой Халқ Республикасининг Нанкинг шаҳрида, Нанкинг бозорларни тартибга солиш Администрацияcи (NJAMR) рабарияти билан учрашув бўлиб ўтди.
Унда мувофиқликни баҳолаш соҳасидаги фаолиятни такомиллаштириш, идоралараро ва инновацион синов лабораториялари комплексини ривожлантириш, соҳага хорижий инвестицияларни кенг жалб этиш ва маҳаллий маҳсулотларни халқаро стандартларга мувофиқ баҳолаш орқали савдодаги техник тўсиқларни бартараф этиш масалари муҳокама этилди.
Учрашув натижасига кўра, “Бир макон-Бир йўл” лойиҳаси доирасида Агентлик ҳузуридаги Республика синов ва сертификатлаштириш маркази ва Нанкинг бозорларни тартибга солиш Администрацияcи ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур ҳужжат метрология, мувофиқликни баҳолаш, маҳсулотлар синови бўйича қўшма лойиҳа дастурлари ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, халқро стандартларга мувофиқ синов лабораторияларини биргаликда ташкил этиш, мутахассис ва делегациялар алмашуви, учрашув, видео-конференция, семинар ва симпозиумлар ташкил қилишга хуқуқий асос яратади.

Наряду с проводимыми в нашей стране реформами наши двусторонние отношения с Китайской Народной Республикой динамично развиваются и обогащаются новым смыслом.
На основе этих целей, 30 ноября 2019 года состоялась встреча с руководством Администрацией по регулированию рынка Нанкинга (NJAMR) в городе Нанкин, Китай.
На встрече обсуждались вопросы повышения эффективности в области оценки соответствия, развития межведомственных и инновационных испытательных лабораторий, более широкого привлечения иностранных инвестиций в сектор и устранения технических барьеров в торговле путем оценки отечественной продукции в соответствии с международными стандартами.
По итогам встречи был подписан Меморандум о сотрудничестве между Государственным предприятием «Республиканский центр испытаний и сертификации» при агентстве и Администрацией по регулированию рынка Нанкинга в рамках проекта «Один пояс - один путь».
Подписанный документ обеспечивает правовую основу для разработки и реализации совместных проектов в области метрологии, оценки соответствия, испытаний продукции, совместных испытательных лабораторий в соответствии с международными стандартами, обмена специалистами и делегациями, проведения совещаний, видеоконференций, семинаров и симпозиумов.