Президентимизнинг 2018 йил 12 декабрдаги ПҚ-4059-сонли “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ва 2019 йил 30 майдаги ПҚ-4348-сонли «Электротехника саноатини янада ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва тармоқнинг инвестициявий ҳамда экспорт салоҳиятини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» ги қарорлари ижросини таъминлаш, Халқаро Электротехника Комиссияси (IEC) стандартларини қабул қилиш ва жорий этишни янада самарали тизимини шакллантириш мақсадида IEC талабларига мувофиқ “Миллий Электротехника Қўмитаси” (NEC) ташкил этилди.
“Миллий Электротехника Қўмитаси” (NEC)да Ўзбекистон Республикаси Стандартлар институти, “Ўзатом” агентлиги, “Ўзэлтехсаноат” уюшмаси, Халқаро қуёш энергияси институти, Ўзинжиниринг республика лойиҳа институти билан биргаликда электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи махаллий ва қўшма корхоналар фаолият юритади.
Жорий йилнинг 17 декабрь куни “Ўзстандарт” агентлигида “Миллий Электротехника Қўмитаси” (NEC)нинг илк йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Халқаро Электротехника Комиссияси (IEC) халқаро стандартларидан фойдаланиш ва электротехника маҳсулотларини IEC стандартларига мувофиқ ишлаб чиқариш, маҳсулотлар сифатини яхшилаш, рақобатбардошлигини ошириш ва техник қўмита олдига қўйилган истиқболдаги режалар муҳокама этилди.

В целях выполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № ПП-4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии» и Указа от 30 мая 2019 г. № ПП-4348 «О дополнительных мерах по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития электротехнической промышленности и повышения инвестиционного и экспортного потенциала отрасли»,был создан Национальный электротехнический комитет (NEC) в соответствии с требованиями IEC для формирования более эффективной системы принятия и реализации стандартов Международной электротехнической комиссии (IEC)
Национальный электротехнический комитет (NEC) совместно с Институтом стандартов Республики Узбекистан, Агентством “Узатом”, Ассоциацией “Узэлтехсаноат”, Международным институтом солнечной энергии, Республиканским проектным институтом «Узинжиниринг»,имеетместные и совместные предприятия, производящие электротехническую продукцию.
Первое заседание Национального электротехнического комитета (МЭК) состоялось 17 декабря в агентстве «Узстандарт».
На совещании обсуждались вопросы использования международных стандартов Международной электротехнической комиссии (IEC) и планы производства электротехнической продукции в соответствии со стандартами IEC, повышения качества продукции, повышения конкурентоспособности и технического комитета.