Глобаллашув ва озиқ-овқат маҳсулотларига талабнинг ошиши шароитида янги ва қуритилган мева ва сабзавотларни етиштириш имкониятига эга бўлган Марказий Осиё минтақаси, анъанавий бозорларни диверсификация қилиш ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг янги бозорларини эгаллаш билан боғлиқ мураккаб муаммоларни ҳал қилиш йўлида турибди. Мева-сабзавот маҳсулотларини етиштириш минтақа учун ижтимоий ва иқтисодий аҳамиятга эга, чунки бу катта меҳнат ресурсларини жалб қилиш имконини беради.
Таъкидлаш жоизки, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини диверсификациялаш ва янги бозорларни эгаллаш билан боғлиқ ислоҳотларда асосий ўрин халқаро стандартлар қабул қилиш ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг талабларига мос равишда қайта йўналтирилиш ҳисобланади.
Халқаро стандартлар қаторида, биринчи навбатда, Европа, АҚШ ва Осиёнинг таниқли жаҳон бозорларидан талаб қилинадиган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларининг маркетинг ва тижорат назорати бўйича Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Европа Иқтисодий Комиссиясининг (БМТЕИК) тижорат стандартлари алоҳида ўринни эгаллайди. Таъкидлаш жоизки, сўнгги 3 йил ичида Марказий Осиё давлатларининг БМТЕИК стандартларини жорий этиш бўйича ҳамкорлиги маълум даражага этди.
Мазкур стандартларни минтақадаги қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар ўртасида кенг тарғиб қилиш, ҳамда БМТЕИК стандартларини ишлаб чиқиш, қабул қилиш ва қўллашда уларни манфаатларини ҳимоялаш бўйича келишилган ҳаракатларни амалга ошириш мақсадида бир қатор ҳалқаро ташкилотлар, давлат институтлари ҳамда бизнес ташкилотлар ташаббуси билан “Қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотларига БМТ ЕИК тижорат стандартларини жорий қилиш бўйича” Ўрта Осиё минтақавий ишчи гуруҳ ташкил этилди.
“Ўзстандарт” агентлиги мутахассислари ушбу ишчи гуруҳнинг ишларида фаол иштирок этиб, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчилар, бошқа вазирлик ва идоралар вакиллари ўртасида мувофиқлаштиш ишларини амалга ошириб келмоқда.
Ушбу ишчи гуруҳ доирасида, қабул қилинган БМТЕИК стандартларига мувофиқ 2019 йилда:
сифат камчиликларини аниқлайдиган изоҳли кўргазмали эълонлари минтақавий даражада ишлаб чиқилди ва тасдиқланди. Мазкур плакатлар маҳсулотни етказиб беришда сифат нўқсонларини ҳамда қўйимлари бўйича изоҳли тушунтириш беради.

Регион Центральной Азии, имеющий потенциал производства свежей и сушенной плодоовощной продукции в условиях глобализации и повышенного спроса на продовольствие стоит на пути решения сложных вопросов, связанных с диверсификацией традиционных рынков и поиска новых рынков сбыта своей сельхозпродукции. Производство плодоовощной продукции имеет социально-экономическую значимость для региона, так как позволяет вовлечь значительные трудовые ресурсы.
Следует подчеркнуть, что ключевое место в реформах, связанных с диверсификацией и поиском новых рынков сбыта для сельхозпродукции отводится признанию международных стандартов и переориентации региональных производителей на их соблюдение.
Среди международных стандартов, определённая роль отводится коммерческим стандартам Европейской экономической комиссии Организации Объеденной Нации (ЕЭК ООН), касающимся сбыта и контроля товарного качества сельхозпродукции, требуемого, в первую очередь, со стороны признанных мировых рынков Европы, США и Азии. Следует отметить, что сотрудничество стран Центральной Азии в вопросах продвижения стандартов ЕЭК ООН достигло определённого уровня за последние 3 года.
Для согласования подходов по продвижению Стандартов ЕЭК ООН на сельхозпродукцию среди производителей стран региона и выработке согласованных действий по защите интересов региональных производителей при разработке, принятии и изменении стандартов на площадке ЕЭК ООН в регионе Центральной Азии по инициативе ряда международных организации государственных институтов, а также бизнес-сообществ создано Центрально-азиатская региональная рабочая группа по продвижению коммерческих стандартов ЕЭК ООН на сельхозпродукцию.
Специалисты Агентства «Узстандарт» активно участвуют в деятельности данной рабочей группы, в качестве координаторов от Республики Узбекистан среди представителей производителей и экспортёров сельхозпродукции, других министерств и ведомств.
В рамках деятельности данной рабочей группы, в соответствии с принятыми стандартами ЕЭК ООН, в 2019 году разработаны и утверждены на региональном уровне пояснительные плакаты определяющие дефекты качества для:
На плакатах приведены параметры дефектов качества и допусков, определяемые при поставке соответствующей продукции.