Сўнги йилларда мамлакатимизда халқаро ташкилотлар иштирокида, хусусан халқаро молия тузилмаларидан бири ҳисобланган Осиё Тараққиёт Банки билан бир неча лойихалар амалга оширилмоқда.
Жорий йилнинг 28 январь куни Тошкент шаҳридаги Miran International меҳмонхонасида Осиё Тараққиёт Банки хамкорлиги ва Франция халқаро эксперти Фредерик Менс иштирокида “Озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги” мавзусида трейнинг семинар бўлиб ўтди.
Озиқ овқат махсулотлари хавфсизлиги бўйича халқаро эксперт Фредерик Менс бугунги кунда бу сохада кўплаб илмий изланишлар ва тадқиқотларга олиб борилаётганлиги, 2019 йилнинг феврал ойида Аддис Абеба шаҳрида Озиқ овқат хавфсизлиги бўйича биринчи халқаро конферецияси, апрел ойида Жахон Соғлиқни Сақлаш, Жахон Савдо Ташкилоти, БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти хамкорлигида халқаро форум, Рим шаҳрида БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг Минтақавий вазирлар конференцияси ўтказилгалигини, шу билан бирга сўнгги йилларда Ўзбекистонда қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида қилинаётган кенг кўламли ишлар алоҳида эътиборга моликлигини таъкидлаб ўтди.
Тадбирда иштирок этган “Ўзстандарт” агентлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси, Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги иштирокчилари томонидан, бугунги кунда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мамлакат тараққиёти ва иқтисодий ривожланиш даражасини белгиловчи муҳим омиллардан бири эканлигини таъкидланиб, хукуматимиз томонидан ушбу сохада сўнги 2 йилда бир неча хукумат қарорлари қабул қилингани айтиб ўтилди.
2018 йил 12 декабрдаги ПҚ 4059 сонли “Техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаштириш ва метрология тизимларини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Қарор, 2019 йил
26 июлдаги ПҚ 4406-сонли “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва озиқ-овқат саноатини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги” Қарор ва жорий йил 16 январдаги ПФ-5303 сонли «Мамлакатнинг озиқ-овқат хавфсизлигини янада таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонлар айнан шулар жумласидандир.
Тадбирда дунё ва Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумотларга эга бўлинди. Бу хорижий ва махаллий экспертларнинг келгусидаги тадқиқот ишининг янада мазмунли бўлишига ёрдам беради. Анжуманда мавзу юзасидан турли хил маърузалар тингланди. Иштирокчилар ўртасида савол-жавоб ва муҳокамалар бўлиб ўтди.

В последние годы в нашей стране был реализован ряд проектов с участием международных организаций, в частности с Азиатским банком развития, одним из международных финансовых институтов.
28 января 2020 года в отеле «Miran International» в Ташкенте прошел обучающий тренинг семинар по «Безопасности пищевых продуктов» с участием Азиатского банка развития и международного эксперта Франции Фредерика Менса.
Международный эксперт по безопасности пищевых продуктов, Фредерик Менс, подчеркивает, что сегодня проводится большое количество исследований в этой области, первая Международная конференция по продовольственной безопасности в Аддис-Абебе в феврале 2019 года, а также в апреле международный форум в партнерстве cо Всемирной организацией здравоохранения, Всемирной торговой организацией, Продовольственной организацией ООН и с Организацией по сельскому хозяйству, Региональная министерская конференция Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН в Риме, в то же время он делает акцент на важность широкомасштабной работы в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности в Узбекистане за последние годы.
Участники мероприятия Агентство «Узстандарт», Государственный комитет по ветеринарии и развитию животноводства, Государственная инспекция по карантину растений, Агентство санитарно-эпидемиологической хирургии отметили, что сегодня продовольственная безопасность является одним из важнейших факторов, определяющих уровень развития и экономического развития страны, а также было заявлено, что наше правительство приняло несколько правительственных решений в этой области за последние два года.
Постановление Правительства Республики Узбекистан от 12 декабря 2018 года № ПП 4059 «О мерах по дальнейшему развитию систем технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии», Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 июля 2019 года№ ПП 4406 «О дополнительных мерах по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции и дальнейшему развитию пищевой промышленности» и Указ Президента Республики Узбекистан от 16 января 2020 года № ПП-5303 «О мерах по дальнейшему обеспечению продовольственной безопасности страны», эти указы являются одним из постановлений о принятых мерах.
На мероприятии была представлена ​​информация о проводимой работе по обеспечению продовольственной безопасности в мире и в Узбекистане. Это сделает будущих и международных экспертов более значимыми. На конференции были представлены различные доклады.Среди участников были проведены вопрос-ответы и обсуждения.