Сарсабил бозори жуда тез ривожланиб, дунёда тобора оммалашиб бораётган экинга айланмоқда. Савдо ўсиб бориши билан саноатнинг ўзига хос ва изчил хусусиятларига эҳтиёж пайдо бўлади. Халқаро Стандартлаштириш Ташкилоти (ISO) сарсабилнинг соғлом ўсишини қўллаб-қувватлаш учун янги халқаро стандарт қабул қилди.
Икки минг йилдан бери юнонлар ва римликлар томонидан етиштирилаётган сарсабил ўсимлиги қадимги замонлардан мавжуд бўлиб, ҳозирги кунгача унинг машҳурлиги пасайгани йўқ.
Ёзги тадбирлар учун мос бўлган сарсабил кўп қиррали ва тўйимли овқат ҳисобланади. Шу мақсадда, халқаро ҳамкорлик ва самарали савдо руҳида халқаро стандартни ишлаб чиқди.
ISO 20981, Сарсабил – Техник талаблар ва синов усуллари, янги униб чиққан сарсабил учун талаблар ва синов усулларини белгилайди. Ушбу стандарт истеъмолчиларга тақдим этиладиган доривор сарсабил оиласидан етиштирилган тижорат сарсабил навларига таалуқлиқдир.
Янги стандарт сарсабилнинг турли навлари ва рангларини таснифлашни, шунингдек, кислоталилик., қадоқлаш, сақлаш ва ташиш каби хусусиятларни ўз ичига олади. Стандартдан фойдаланувчилар ўзларининг мазали яшил (оқ ёки бинавша) таомлари сифат ва таъмга оид халқаро талабларга жавоб беришига амин бўлишлари мумкин.
ISO 20981 озиқ-овқат саноати билан боғлиқ юзлаб ISO халқаро стандартларидан биридир. Ушбу стандарт ISO / TҚ 34 техник қўмитасининг қуйи қўмитаси SC 3 томонидан ишлаб чиқилган.
.
Мазкур халқаро стандартлар хақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига, Ўзбекистон Стандартлар институтига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/news/ref2536.html

Рынок спаржи очень быстро растёт, и спаржа становится всё более популярной культурой в мире. По мере роста торговли растет и потребность в определенных и согласованных спецификациях для использования в отрасли. Международная организация стандартизации опубликовала новый международный стандарт для поддержки здорового роста спаржи.
Спаржа существует с давних времен, когда греки и римляне впервые начали ее выращивать более двух тысяч лет назад, и ее популярность не ослабевает до сегодняшнего дня.
Нам известно, что спаржа является разносторонней, питательной пищей, пригодной для похмелья и для летних барбекю. Таким образом, в духе международного сотрудничества и эффективной глобальной торговли ИСО разработала международный стандарт.
В стандарте ИСО 20981, Спаржа - Технические требования и методы испытаний, излагаются требования, и методы испытаний на свежие побеги спаржи. Он применяется к коммерческим разновидностям спаржи, выращенным из семейства лекарственной спаржи, предлагаемым потребителям после подготовки и упаковки.
Новый стандарт охватывает классификацию различных разновидностей и цветов спаржи, а также определение таких свойств, как кислотность, упаковка, хранение и перевозка. Пользователи стандарта могут быть уверены, что их вкусные зеленые (белые или фиолетовые) удовольствия будут соответствовать международным ожиданиям качества и вкуса.
ИСО 20981 является одним из сотен международных стандартов ИСО, касающихся пищевой промышленности. Он был разработан SC 3, Фрукты и овощи и их производные продукты, который является подкомитетом технического комитета ИСО/ТК 34, Пищевые продукты.
Для получения дополнительной информации об этих международных стандартах, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт», Институтом стандартов Узбекистана или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2536.html