COVID-19 пандемияси дунёда тубдан ўзгартирди. Ходимларни ҳимоя қилиш бўйича ҳар томонлама, самарали ишлашни давом эттириш бўйича умумий кўрсатмаларни ишлаб чиқиш зарурлигини англаган ҳолда, меҳнат муҳофазаси ва хавфсизлик техникаси бўйича ISO мутахассислари қисқа вақт ичида янги қўлланма ишлаб чиқишга киришдилар.
Халқаро ISO стандартини ишлаб чиқиш учун ўртача уч йил керак бўлса, яқинда чоп этилган ISO / PAS 45005, Соғлиқни сақлаш ва хавфсизликни бошқариш - COVID-19 пандемияси пайтида хавфсиз ишлаш бўйича умумий кўрсатма, вазиятнинг долзарблиги ва бугунги кунда бундай маълумотларга эҳтиёж сезилиб, атиги уч ой ичида ишлаб чиқилди.
ISO / PAS 45005 стандарти COVID-19 пандемияси пайтида ишчилар ва манфаатдор томонларнинг соғлиғи ва хавфсизлигини бошқариш бўйича энг яхши халқаро тажрибаларни ўз ичига бирлаштиради ва мавжуд бўлган миллий кўрсатмалар
ва қоидаларни тўлдиришга мўлжалланган.
ISO / PAS 45005 стандарти 26 та мамлакат экспертлари томонидан ишлаб чиқилган.Ушбу формат пандемия ва янги маълумотларнинг пайдо бўлишига қараб, ҳужжатни ҳозирги шаклида янгилашга ёки расмий стандартга айлантиришга имкон беради.
Мазкур мақола Халқаро стандартлаштириш ташкилотининг маълумотларига асосланган. Қўшимча маълумот олиш учун «Ўзстандарт» агентлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингизмумкин https://www.iso.org/ru/news/ref2603.html

Пандемия COVID-19 перевернула с ног на голову мир труда, и работодатели сталкиваются с проблемами, которых никогда не было. Признавая необходимость разработки всеобъемлющего, но общего руководства по защите персонала при одновременном продолжении эффективного функционирования, эксперты ИСО по гигиене и безопасности труда (БГТ) быстро приступили к работе, добившись рекордных сроков.
В то время как в среднем на разработку международного стандарта ISO требуется три года, опубликованный ISO / PAS 45005, Управление охраной труда и безопасностью - Общие рекомендации по безопасной работе во время пандемии COVID-19, был разработан всего за три месяца в ответ на неотложный характер ситуации и потребность в такой информации в настоящее время.
ISO/PAS 45005 сводит воедино международную передовую практику в отношении того, как управлять здоровьем и безопасностью работников и заинтересованных сторон во время пандемии COVID-19, и предназначен для дополнения любых существующих национальных руководящих принципов и правил.
Эксперты из 26 стран неустанно работали над подготовкой руководящих принципов в форме общедоступной спецификации (PAS), которая была одобрена 80 странами - членами технического комитета ИСО по вопросам гигиены и безопасности труда.
Этот формат позволяет обновлять документ в его нынешнем виде или разрабатывать его в виде официального стандарта в зависимости от будущего развития пандемии и появления новой информации.
ISO/PAS 45005 был разработан техническим комитетом ISO/TC 283 , Менеджмент в области охраны труда и техники безопасности , секретариат которого обеспечивается BSI , членом ISO от Великобритании.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2603.html