Инсон хаётини хавфсизлик белгиларисиз тасаввур қилиш жуда қийин. Янги тозаланган поллардан сирпаниб кетишдан тортиб, қурилиш майдончаларида содир бўлган фожиали бахтсиз ҳодисаларгача нотўғри тушунилган хавфсизлик белгилари фалокатнинг асосий мезони ҳисобланади.
Хавфсизлик белгилари бўйича халқаро миқёсда келишилган бир қатор стандартлар мавжуд бўлсада, уларни корхоналарда самарали жорий этилиши муҳим аҳамият касб этади.
Янги нашр этилган ISO/ТС20559 График рамзлар - хавфсизлик ранглари ва хавфсизлик белгилари –Хавфсизлик белгилари тизимини ишлаб чиқиш ва улардан фойдаланиш бўйича кўрсатмалар, бу жараёнларни соддалаштириш ва тушунарли қилиш орқали корхоналарга ёрдам беришга қаратилган.
Ушбу кўрсатмада хавфни камайтириш учун мўлжалланган алоқа тизимини шакллантириш, хавфсизлик белгиларини амалий қўллаш бўйича тавсиялар ва тушунтиришлар мавжуд.
Қўлланма хавфсизлик белгиларининг асосий халқаро стандартларига қўшимча сифатида хизмат қилади:
Лойиҳалаштириш тамойилларини ўз ичига олган ISO 3864 серияли стандарти;
ISO 7010, График рамзлар - хавфсизлик ранглари ва хавфсизлик белгилари - рўйхатдан ўтган хавфсизлик белгилари;
ISO 16069, График рамзлари - хавфсизлик белгилари – хавфсизлик орқали тизимни бошқариш (SWGS);
ISO 23601, Хавфсизликни аниқлаш - Эвакуация ва эвакуация режасининг белгилари; ва ISO 17398, хавфсизлик ранглари ва хавфсизлик белгилари - хавфсизлик белгиларининг таснифи, ишлаши ва чидамлилиги.
Шунингдек, ISO 45001, Меҳнатни муҳофаза қилиш ва хавфсизликни бошқариш тизимлари - фойдаланиш бўйича кўрсатмалар билан талабларни тўлдиради.
ISO / ТС 20559 маҳсулот маркировкасидан тортиб то эвакуация маршрутлари ва ускуналар маркировкасини қамраб олади, шунингдек белгиларни қаерга қўйиш кераклиги бўйича керакли тавсиялар беради.
Мазкур янги қўлланма Германиянинг DIN ташкилоти раҳбарлигида ISO / TC 145 / SC 2 қуйи техник қўмитаси томонидан ишлаб чиқилган.
Мазкур мақола Халқаро стандартлаштириш ташкилотининг маълумотларига асосланган. Қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агентлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/news/ref2609.html

Представьте мир, в котором знаки безопасности сбивают с толку.
От проскальзывания через недавно очищенные полы до трагических аварий на строительных площадках, непонятные знаки безопасности являются путем к катастрофе.
Хотя существует ряд согласованных на международном уровне стандартов в отношении знаков безопасности, еще одной задачей является обеспечение того, чтобы они были частью программы организации по уменьшению рисков.
Несмотря на то, что существует ряд международно согласованных стандартов в отношении знаков безопасности, еще одной задачей является обеспечение того, чтобы они были частью программы организации по уменьшению рисков.
Опубликованный ISO / TS 20559, Графические символы - цвета безопасности и знаки безопасности - Руководство по разработке и использованию системы знаков безопасности направлено на оказание помощи организациям путем упорядочения и обеспечения ясности этого процесса.
В нем содержатся рекомендации и пояснения по практическому применению знаков безопасности для формирования системы коммуникации, предназначенной для снижения риска.
Руководство служит дополнением к основным международным стандартам для знаков безопасности:
Серия ISO 3864 , охватывающая принципы проектирования;
ISO 7010, Графические символы - Цвета безопасности и знаки безопасности - Зарегистрированные знаки безопасности;
ISO 16069 , Графические символы - Знаки безопасности - Системы управления безопасным путем (SWGS);
ISO 23601 , Идентификация безопасности - Знаки плана эвакуации и эвакуации; и
ISO 17398, Цвета безопасности и знаки безопасности - Классификация, характеристики и долговечность знаков безопасности.
Он также дополняет ISO 45001 , Системы управления производственной гигиеной и безопасностью – Требования с руководством по применению .
ISO / TS 20559 охватывает все виды знаков, от маркировки продукции до знаков на эвакуационных маршрутах и маркировки оборудования, а также обучение навыкам понимания, где устанавливать знаки.
Он был разработан подкомитетом 2 по определению безопасности, формам, символам и цветам технического комитета ISO/ TC 145, Графические символы. Секретариат ISO / TC 145 / SC 2 находится в ведении DIN, члена ISO из Германии.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/news/ref2609.html