Кичик гидроэлектр станциялар (ГЕСлар) тоза, янгиланадиган ва арзон энергия манбаи бўлиб, деярли етарли сув бўлган жойда амалга оширилиши мумкин. Чекка қишлоқ жойларини электр энергияси билан таъминлаш учун жуда яхши ечим, унинг фойдаси аниқ, аммо унинг салоҳияти деярли амалга оширилмаган бўлиб қолмоқда. Нашр этилган янги қўлланма ҳужжатлар тўплами ҳар қандай жойда, айниқса, энг зарур бўлган жойларда бозор ривожланишини рағбатлантиришга хизмат қилади.
Уч компонентли ISO IWА 33, Кичик гидроэлектр станцияларини лойиҳалаш бўйича техник қўлланмаси, 30 МВтгача бўлган кичик гидроэнергетика лойиҳалари учун умумий тамойилларни ва асосий дизайн талабларини белгилайди.
Халқаро ишчи келишувлар, шунингдек, кичик гидроэлектростанцияни танлаш бўйича методологиялар, процедуралар ва натижаларга талаблар каби масалалар бўйича кўрсатмалар беради ва ушбу соҳада кенг қўлланиладиган профессионал техник атамалар ва таърифларни белгилайди.
Кичик гидроэлектростанцияларнинг потенциали кўплаб ривожланаётган мамлакатларда фойдаланилмаган бўлиб қолмоқда ва бир қатор омиллар, шу жумладан кичик гидроэлектростансияларни ривожлантириш бўйича энг яхши амалиётлар ёки стандартларнинг етишмаслиги билан чекланиб қолмоқда. Қайта тикланадиган энергия технологияларини ривожлантиришни кенгайтириш иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш учун зарурдир ва гидроэнергетика бу соҳада муҳим ечим ҳисобланади.
Кичик ГЕСлардан тобора кўпроқ фойдаланила бошланишига қарамай, уларни тартибга солиш билан боғлиқ кўплаб чекловлар мавжуд. Ушбу қўлланма қонун лойиҳаларини ишлаб чиқишда ёрдам бериш, шунингдек сув ресурслари соҳасида қўлланиладиган ҳар хил турдаги мавжуд тузилмалар билан боғлиқ билимлар базасини кенгайтириш учун мўлжалланган.
IWА 33 янги халқаро қўлланмаси 80 га яқин халқаро экспертлар ва 40 та халқаро агентликлар иштирокида ишлаб чиқилган..
Мазкур мақола Халқаро стандартлаштириш ташкилотининг маълумотларига асосланган. Қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агентлиги Халқаро хамкорлик бошқармасига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин https://www.iso.org/ru/news/ref2648.html

Малые гидроэлектростанции (ГЭС) являются чистым, возобновляемым и недорогим источником энергии, который может быть реализован практически везде, где достаточно воды. Отличное решение для обеспечения электроэнергией отдаленных сельских районов, его полезность очевидна, однако его потенциал остается в основном нереализованным. Опубликованная новая серия руководящих документов послужит для повсеместного стимулирования развития рынка, особенно там, где он больше всего необходим.
Трехкомпонентный ISO IWA 33, Технические руководство по разработке малых ГЭС, определяет общие принципы и основные требования проектирования для проектов малых ГЭС, дающих до 30 МВт электроэнергии. Международное рабочее соглашение также предоставляет руководство по таким вопросам, как методологии, процедуры и требования к результатам при выборе малой ГЭС и определяет профессиональные технические термины и определения, которые обычно используются в данной сфере.
Потенциал малых ГЭС во многих развивающихся странах остается неиспользованным и сдерживается рядом факторов, включая отсутствие передовых практик или стандартов для разработки малых гидроэлектростанций. Расширение развития технологий возобновляемой энергетики необходимо для смягчения последствий изменения климата, а гидроэнергетика является важным решением в данной области.
Несмотря на то, что малые ГЭС начинают использоваться все чаще и чаще, все еще существует множество ограничений, связанных с их регулированием. Этот документ призван помочь политикам в разработке законодательства, а также расширить базу знаний, связанных с существующими конструкциями различных типов, используемыми в сфере водных ресурсов.
Серия IWA 33 была разработана при участии около 80 международных экспертов и 40 международных агентств.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2648.html