Биз коррупцияга қаршимиз
2017 йил 9 март "Ўзстандарт" агентлигининг катта мажлислар залида соат 17:00 да “Метрология хизматларини кўрсатиш маркази” ДКнинг "Биз коррупцияга қаршимиз" мавзусида мажлиси ўтказилди. Мажлисда Тошкент шаҳар прокуратураси “Қонунчилик ижроси устидан назорат” бўлими прокурори Азимов Акмал Адхамович, “МХКМ” ДК директори Ф.В.Саматов, “Ўзстандарт” агентлиги юрисконсульти Н.Ходжаев, “Ўзстандарт” агентлиги кадрлар бўлими бошлиғи М.Жалилов, бош юристконсульт С.Б.Хасанова, кадрлар бўлими бошлиғи Б.Б.Қаҳоров ва барча бўлим бошлиқлари ҳамда мутахассис ходимлари қатнашдилар.
Мажлис директор Ф.В.Саматовнинг кириш сўзи билан очилди, Тошкент шаҳар прокуратураси “Қонунчилик ижроси устидан назорат” бўлими прокурори Азимов Акмал Адхамович тадбиркорлик фаолияти субъектларига хизмат кўрсатиш фаолиятида норматив-ҳуқуқий хужжатларда кўрсатилган талабларга риоя этилиши юзасидан нутқ сўзлади.
Маърузачи сўнгги йилларда коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштиришга қаратилган бир қатор муҳим норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016йил 5 октябрдаги 4848 сонли фармони “Тадбиркорлик фаолиятининг жадал ривожланишини таъминлашга, хусусий мулкни ҳар томонлама ҳимоя қилишга ва ишбилармонлик муҳитини сифат жиҳатидан яхшилашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”, Бюджет ва Божхона кодекслари (янги таҳрирда), «Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тўғрисида»ги, «Ижтимоий шериклик тўғрисида»ги, «Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида»ги, «Электрон ҳукумат тўғрисида»ги, «Ички ишлар органлари тўғрисида»ги қонунлар қабул қилинлиги ва уларнинг мохияти тўғрисида атрофлича тушунча берди.
Метрология маркази бош юрисконсульти С.Хасанова “Биз коррупцияга қаршимиз” мавзусида ўқув машғулоти ўтказди.
Мажлис якунида, иштирокчиларнинг саволларига жавоб қайтаирилди ва уларнинг берган таклиф ва фикр-мулоҳазалари муҳокама қилиниб, марказ директори Ф.В.Саматов якуний сўз билан мажлис қарорини қабул қилди.

9 марта 2017 года в большом зале собраний агентства "Узстандарт" состоялось собрание Государственного предприятия "Центр по оказанию метрологических услуг" по тематике "Мы против коррупции". На собрании участвовал Азимов Акмал Адхамович прокуроа исполнительного отдела «Контроль исполнения законодательства» Ташкентской городской прокуратуры, Ф.В. Саматов директор ГП «ЦОМУ», Н. Ходжаев юрисконсульт агентства «Узстандарт», М. Жалилов начальник отдела кадров Агентства «Узстандарт», старший юрисконсульт С.Б. Хасанова, Б.Б. Каххаров начальник отдела кадров, начальники отделов и сотрудники центра.
Собрание открыл Ф.В. Саматов вступительным словом. Прокурор отдела «Контроля исполнения законодательства» Ташкентской городской прокуратуры прокурор Азимов Акмал Адхамович выступил с речью о нормативно правовых документов применяемых при оказании услуг субъектами предпринимательства.
«Ижтимоий шериклик тўғрисида»ги, «Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида»ги, «Электрон ҳукумат тўғрисида»ги, «Ички ишлар органлари тўғрисида»ги қонунлар қабул қилинлиги ва уларнинг мохияти тўғрисида атрофлича тушунча берди.
Докладчик рассказал о совершенствовании в последние годы механизмов борьбы с коррупцией в нескольких важных нормативно правовых документах, в частности Указ Президента Республики Узбекистан от 05 октября 2016 года № УП-4848 «О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата», Кодексы Бюджета и Таможни (в новой редакции), «О профилактике правонарушений», «О социальном партнерстве», «Об открытости государственных органов», «Об электронном правительстве», «Об органах внутренних дел», а также раскрыл суть этих документов
Старший юрисконсульт центра метрологии С. Хасанова провела учебный семинар по тематике «Мы против коррупции».
По окончанию собрания были отвечены на вопросы участников собрания и были обсуждены поданные предложения. Директор Центра Ф.В. Саматов закрыл собрание заключительным словом.