Истиқлолнинг ҳар бир йили улуғ бунёдкорлик ишлари, мамлакатимизнинг ҳар томонлама юксалиш довонлари билан мустақил Ватанимиз тарихига зарҳал ҳарфлар билан битилмоқда. Гўзал пойтахтимиз Тошкент шаҳри ҳам тарихий жозибасини сақлаган ҳолда янгиланиб, узоқни ўйлаб тузилган режа асосида изчил ривожланиб, замонавий мегаполисга айланмоқда. Муҳташам иншоотлар, турар жойлар, ижтимоий объектлар, йўл ва кўприклар, сўлим боғ ва хиёбонлар барпо этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари пойтахтимизнинг Чилонзор туманидаги Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган чорраҳада қурилган кўприкни бориб кўрди.
Умумий узунлиги 900, баландлиги 6, кенглиги 24 метр бўлган 6 полосали мазкур йўл ўтказгич ҳайдовчилар ва пиёдаларга бир қанча қулайликлар яратади.
Мамлакатимизда, жумладан, пойтахтимизда транспорт воситалари тобора кўпайиб бормоқда. Бу одамларимизнинг турмуш даражаси юксалаётгани, эл-юртимиз йилдан-йилга фаровонлашаётганининг исботидир. Зеро, кенг кўламли ислоҳотлардан кўзланган мақсад ҳам аҳоли турмуш даражасини ошириш, манфаатларини тўла таъминлашдир.
Бунёдкор ва Муқимий кўчалари кесишган чорраҳада транспорт тиғизлиги автомобиллар ва пиёдаларга ноқулайлик туғдирарди. Янги бунёд этилган кўприк бу муаммоларга барҳам бериш билан бирга, автомобиллар ҳаракатининг узлуксизлигини ва хавфсизлигини таъминлашда алоҳида аҳамият касб этади.
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли “Кўприк қурилиш трести” унитар корхонаси қурувчилари томонидан икки ойда қуриб битказилган кўприкнинг икки томонида пиёдалар учун иккита ер усти ўтиш йўлаги барпо этилган. Ёғин-сочинли кунларда ҳимояланиш мосламалари ўрнатилган.
Шаҳар қиёфасининг ўзгаришида кўприкларнинг ўрни катта. Экология нуқтаи назаридан ҳам бу муҳим аҳамиятга эга. Яъни автомобиль ёнилғисининг кўп ишлатилиши атроф-муҳит мусаффолигига салбий таъсир қилади. Бир жойда транспорт тиғизлиги юз берса, бошқа жойга ҳам таъсир кўрсатади. Кўприклар ана шу муаммоларни бартараф этишда муҳим ўрин тутади.
Президентимиз янги кўприкнинг моҳиятига алоҳида тўхталди. Бу каби бунёдкорлик ишлари аҳолига янада қулайлик яратиш, турмуш фаровонлигини оширишда катта аҳамиятга эгалигини қайд этиб ўтди.
Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Чўпонота ва Бунёдкор кўчалари кесишган чорраҳада бунёд этиладиган кўприк лойиҳаси билан ҳам танишиб, ўз тавсияларини берди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 25 марта ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой.
Каждый год независимого развития своей колоссальной созидательной работой и огромными достижениями золотыми буквами вписывается в историю нашей Родины. Прекрасная столица нашей страны - Ташкент - c каждым годом преображается, сохраняя при этом свой исторический облик, последовательно развивается на основе глубоко продуманного плана и превращается в современный мегаполис. Возводятся величественные сооружения, современные дома, социальные объекты, дороги и мосты, создаются прекрасные сады и аллеи.
Глава нашего государства ознакомился с мостом, возведенном на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими в Чиланзарском районе.
Шестиполосный путепровод длиной 900 метров, высотой 6 и шириной 24 метра создает широкие удобства для водителей и пешеходов.
В нашей стране, в частности в столице, транспортных средств становится все больше, что свидетельствует о растущем уровне жизни наших людей, благополучии народа. В повышении уровня жизни населения, обеспечении интересов человека и заключается цель осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ.
Автомобильные пробки на пересечении улиц Бунёдкор и Мукими доставляли неудобства как водителям, так и пешеходам. Новый мост не только устраняет эту проблему, но и имеет важное значение в обеспечении непрерывности и безопасности движения автомобилей.
С двух сторон моста, возведенного за два месяца строителями унитарного предприятия “Куприк курилиш трести” при акционерном обществе “Узбекистон темир йуллари”, построены два надземных крытых перехода для пешеходов.
Мосты играют важную роль в обновлении облика города, разгрузке транспортного потока, улучшении экологии. Чрезмерный выброс выхлопных газов негативно влияет на состояние окружающей среды. Возникновение пробок в одном месте сказывается на автомобильном движении в других частях города. Мосты призваны устранить эти проблемы.
Президент нашей страны особо отметил важность нового сооружения, подчеркнул, что подобная созидательная работа служит созданию еще больших удобств для населения, повышению его благосостояния.
Шавкат Мирзиёев ознакомился также с проектом строительства моста на пересечении улиц Бунёдкор и Чупонота в столице, дал необходимые поручения.