Навоийда инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар ҳудудий ярмаркаси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Фан ва технологияларни ривожлантиришни мувофиқлаштириш қўмитаси, вилоят ҳудудий инновация фаолияти ва технологиялар трансфери маркази, вилоят ҳокимлиги ва бошқа қатор ташкилотлар ҳамкорлигида ўтказилган ярмаркада 180 дан ортиқ инновацион ишланма ва илмий лойиҳалар намойиш этилди.
Президентимиз раҳнамолигида инновацион ғоялар ва илмий изланишларни қўллаб-қувватлаш, фан ва ишлаб чиқариш ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, янги ишланмаларни амалиётга кенг жорий этишга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Ҳудудий ярмаркада қатор илмий институтлар ҳамда олий ўқув юртлари томонидан яратилган лойиҳалар ишлаб чиқарувчиларга тақдим этилди. Хусусан, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш бўйича лойиҳалар, кимё, кон-металлургия саноати учун электр тежамкор ускуналар иштирокчиларда катта қизиқиш уйғотди.
– Ярмаркада ёш олим ва тадқиқотчиларнинг ишланмалари, инновацион ғоялари кенг намойиш этилди, – дейди Навоий давлат кончилик институти проректори Б.Муҳиддинов. – Айниқса, янги ғоя ва ишланмаларни амалиётга жорий этишда кўргазманинг аҳамияти юқори бўлмоқда. Йирик ишлаб чиқарувчилар ва тадқиқотчилар ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Тадбир давомида инновацион технологияларни ишлаб чиқаришга жорий этиш бўйича 1 миллиард 500 миллион сўмлик шартномалар имзоланди.

В Навои прошла региональная ярмарка инновационных идей, технологий и проектов.
На ярмарке, организованной Комитетом по координации развития науки и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Навоийским областным центром инновационной деятельности и трансфера технологий, хокимиятом области совместно с рядом организаций, было представлено более 180 инновационных разработок и научных проектов.
Отмечалось, что под руководством Президента нашей страны особое внимание уделяется поддержке инновационных идей и научных изысканий, укреплению интеграции науки и производства, широкому внедрению в практику новых разработок.
На региональной ярмарке были представлены проекты, разработанные рядом научных институтов и высших учебных заведений. В частности, большой интерес у участников вызвали проекты по развитию сельского хозяйства, энергосберегающее оборудование для химической, горно-металлургической промышленности.
- Широкое место было отведено разработкам, инновационным идеям молодых ученых и исследователей, - говорит проректор Навоийского государственного горного института Б.Мухиддинов. - Выставка способствует внедрению новых идей и разработок в практику, дальнейшему укреплению сотрудничества между крупными производителями и исследователями.
В рамках мероприятия были подписаны договоры о внедрении инновационных технологий в производство на 1,5 миллиарда сумов.