Президентимиз Шавкат Мирзиёев Самарқанд шаҳридаги “Алпомиш” масъулияти чекланган жамиятига ташриф буюрди. Ушбу масъулияти чекланган жамиятнинг бўш ётган биноларини кўздан кечирди.
Президентимиз вилоятларга ташрифи чоғида йирик объектларнинг хусусийлаштирилгандан кейинги аҳволи билан қизиқмоқда. Бундай объектлар самарали ишлаб кетиши учун уларни қўллаб-қувватлаш, кичик саноат зоналарини ташкил этиш ва ҳудуд эҳтиёжидан келиб чиққан ҳолда маҳсулот ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича тавсиялар бермоқда.
Мазкур корхонада ҳам улкан имкониятлар мавжуд.
Президентимиз маблағи, технологияси ва тажрибаси етарли бўлмаган тадбиркорларга ёрдам бериш, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида тизим ишлаб чиқиш кераклигини таъкидлади.
Вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган қатор истиқболли лойиҳалар тақдимотлари ўтказилди.
Самарқанд вилояти улкан сайёҳлик салоҳиятига эга. Туризмни ривожлантириш, сайёҳлик хизмати кўрсатиш сифатини ошириш ва йўналишларини кенгайтириш юзасидан изчил ишлар олиб борилмоқда. Бу борадаги салоҳиятни янада ошириш ва сайёҳлар оқимини кўпайтириш мақсадида Самарқанд шаҳрида эркин туристик ҳудудни барпо этиш бўйича 2017-2019 йилларга мўлжалланган лойиҳалар ишлаб чиқилган. Ушбу лойиҳаларга кўра шаҳарнинг Амир Темур кўчасида сайёҳлик-кўнгилочар меҳмонхона комплекси, Самарқанд эшкак эшиш канали бўйида қишки дам олиш маскани барпо этиш мўлжалланмоқда.
Давлатимиз раҳбарига мазкур янги сайёҳлик марказларининг имкониятлари, сайёҳларга кўрсатиладиган хизматлар, кўнгилочар масканларда халқимизнинг миллий анъана ва қадриятларини намойиш этиш бўйича ташкил этиладиган лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Самарқанд вилоятида ҳам кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни жадал ривожлантириш, тадбиркорларнинг эркин фаолият кўрсатишини қўллаб-қувватлаш юзасидан кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Президентимизнинг шу йил 12 январдаги “Ургут”, “Ғиждувон”, “Қўқон” ва “Ҳазорасп” эркин иқтисодий зоналарини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони соҳа учун кенг имкониятлар яратмоқда.
Қарорга мувофиқ, "Ургут" эркин иқтисодий зонасининг Ургут туманида "Ургут-1", Нуробод туманида "Ургут-2" ва Пастдарғом туманида "Ургут-3" ҳудудлари ташкил этилди. Ушбу ҳудудлар учун жами 816 гектар ер ажратилиб, уларни зарур муҳандислик-коммуникация инфратузилмаси билан таъминлаш ишлари бошлаб юборилган. Бугунги кунда енгил саноат, маиший техника, тиббиёт жиҳозлари, фармацевтика, чарм-пойабзал, канцелярия моллари, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича лойиҳалар амалга оширилмоқда. 2017-2018 йилларга мўлжалланган 83 лойиҳа тайёрланган, уларнинг 20 таси жорий йилда ишга туширилади.
Умумий қиймати 250 миллион долларни ташкил этувчи ушбу лойиҳалар тижорат банклари кредити ва таъсисчиларнинг маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади. Натижада 5,5 минг янги иш ўрни ташкил этилади.
Президентимиз ушбу стратегик ҳудудни ташкил этиш борасидаги ишларни тизимли йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади. Ҳудудга салоҳиятли тадбиркорларни жалб этиш, хориждаги индустриал зоналар фаолиятини ўрганиш ва илғор тажрибаларни амалиётга татбиқ этиш лозим. Ургут туманида муайян коллежни танлаб, иқтисодий зонада фаолият кўрсатадиган кадрлар тайёрлаш, бундай тажриба “Қўқон”, “Ғиждувон”, "Ҳазорасп" эркин иқтисодий зоналарига ҳам жорий этиш кераклиги қайд этилди.
Тадбиркорлар билан мулоқотда яратилаётган қулай ишбилармонлик муҳитидан самарали фойдаланиш, маҳсулотлар сифатини ошириш, экспорт фаолиятини ривожлантириш, ташқи бозорларни ўрганиш ва хорижлик ишбилармонлар билан ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан тавсиялар берилди.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью “Алпомиш” города Самарканда, осмотрел расположенные здесь неиспользуемые объекты.
Глава нашего государства в ходе посещения регионов интересуется тем, как используются крупные объекты государственной собственности после приватизации, дает рекомендации по налаживанию эффективной эксплуатации этих объектов, организации малых промышленных зон и выпуску в них продукции с учетом потребностей региона.
На данном предприятии также имеются широкие возможности.
Президент нашей страны отметил, что необходимо оказывать содействие предпринимателям, чувствующим нехватку средств и технологий, не обладающим достаточным опытом, разработать отдельную систему по их поддержке.
Здесь же состоялась презентация ряда перспективных проектов, нацеленных на социально-экономическое развитие области.
Самаркандская область имеет колоссальный туристический потенциал. В регионе проводится последовательная работа по развитию туризма, повышению качества сервиса и расширению видов оказываемых услуг. В целях дальнейшего развития этого потенциала и широкого привлечения туристов разработаны проекты по созданию в городе Самарканде свободной туристической зоны в 2017-2019 годах. Согласно этим проектам возводятся туристическо-развлекательный гостиничный комплекс на улице Амира Темура и комплекс зимнего отдыха у Самаркандского гребного канала.
Главе нашего государства была представлена информация о возможностях новых туристических центров, услугах, которые будут оказываться туристам, организуемых мероприятиях по демонстрации гостям уникальных традиций и ценностей нашего народа.
В Самаркандской области, как и во всех регионах нашей страны, осуществляются широкомасштабные меры по динамичному развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке деятельности предпринимателей. Указ Президента нашей страны "О создании свободных экономических зон "Ургут", "Гиждуван", "Коканд" и "Хазарасп" от 12 января текущего года создает широкие возможности в этом направлении.
Согласно постановлению созданы территории "Ургут-1" в Ургутском районе, "Ургут-2" в Нурабадском районе и "Ургут-3" в Пастдаргомском районе Свободной экономической зоны "Ургут". Под эти территории выделено 816 гектаров площадей, начаты работы по обеспечению их необходимой инженерно-коммуникационной инфраструктурой. На территории СЭЗ реализуются проекты по организации производства продукции легкой промышленности, бытовой техники, медицинского оборудования, фармацевтической, кожевенно-обувной продукции, канцелярских товаров и строительных материалов. В 2017-2018 годах намечено осуществить 83 проекта, 20 из них будут завершены в текущем году.
Эти проекты общей стоимостью 250 миллионов долларов будут профинансированы за счет кредитов коммерческих банков и средств учредителей. В результате будет создано 5,5 тысячи новых рабочих мест.
Президент нашей страны отметил необходимость наладить системную работу по организации деятельности данной стратегической зоны, привлекать сюда предпринимателей, изучать деятельность индустриальных зон за рубежом и внедрять передовой опыт. Подчеркивалась необходимость налаживания подготовки кадров в одном из колледжей Ургутского района, которые будут работать в экономической зоне, внедрения подобной практики и в отношении свободных экономических зон "Коканд", "Гиждуван" и "Хазарасп".
В беседе с предпринимателями, ведущими бизнес на территории СЭЗ, глава нашего государства дал рекомендации по эффективному использованию создаваемого в нашей стране благоприятного делового климата, повышению качества продукции, развитию экспортной деятельности, изучению внешнего рынка и расширению сотрудничества с зарубежными деловыми партнерами.