Соғлиқни сақлашда метрологик таъминот
Бугунги кунда давлат дастурларининг амалга оширилиши туфайли мамлакатимиздаги соғлиқни сақлаш энг юқори халқаро талабларга ва стандартларга жавоб беради, ушбу тизимни такомиллаштириш бўйича ишлар давом эттирилади – малакали кадрлар тайёрлаш сифатини ошириш, янги даволаш-профилактика муассасаларини қуриш ва реконструкция қилиш, уларни замонавий техника ва ускуналар билан жиҳозлаш бўйича чора-тадбирлар белгиланган.
Тиббиёт – максимал аниқликни талаб қиладиган соҳа. Шунинг учун тиббий техника, оддий градусник, тонометр, тарозилардан бошлаб, ультратовушли текширув, компьютер томографияси, рентгенография учун мўлжалланган аппаратларгача – маълум техник параметрларга қатъий тўғри келиши керак. Бунда ихтисослаштирилган ускуналарнинг барқарор ва соз ишлашини таъминлаш, унинг ишлаб чиқарувчилари томонидан берилган бирламчи сифатини сақлаб туриш зарур. Ахир, диагноз тўғрилиги, ва бундан чиқди белгиланган даволаш усулларининг самаралилиги унинг кўрсатишлари аниқлигига боғликку.
Айнан шунинг учун бугун бутун дунёда тиббий техникага метрологик хизмат кўрсатиш масалалари ўта долзарб бўлиб бормоқда. Масалан, Халқаро қонунлаштирувчи метрология ташкилотининг (МОЗМ) фаолияти қонунлаштирувчи метрологиянинг умумий масалаларини ишлаб чиқиш, ўлчаш воситаларининг аниқлик классларини белгилаш, ўлчаш приборларининг турлари, намуналари ва тизимларини аниқлаш бирлилигини таъминлаш, уларни қиёслаш, калибрлаш тартиби ҳ.к. қаратилган.
МОЗМ сертификати ўлчаш воситаларининг регламентланган меъёрий ҳужжатларга мувофиқлигини ва техник талабларга мувофиқлигини, синов процедураларининг таърифи ва тадқиқотлар бўйича ҳисобот шаклини тасдиқлайди, ўлчаш воситалари ишлаб чиқарувчисига халқаро стандарт талабларига мувофиқлигига кафолат беради. Бундан ташқари, бу соҳада бошқа меъёрий ҳужжатлар қабул қилинган бўлиб, уларга мувофиқлик тиббий техниканинг сифат, техник ва бошқа кўрсаткичларини белгилайди.
Ўзбекистонда халқаро стандартларнинг жорий этилиши бир қатор меъёрий ҳужжатлар билан, шу жумладан Ўзбекистон Республикасининг “Метрология тўғрисида”ги Қонуни билан кўзда тутилади.
Қонун билан метрологик текширув тартиби ва халқаро шартномаларга амал қилиниши, ўлчашлар бирлилигини таъминлаш тизимининг ишлаши ва ривожланишига ва унинг халқаро стандартлар билан уйғунлаштирилишига қўйиладиган талаблар белгиланган.
Даволаш муассасаларида ўлчаш воситаларининг мунтазам равишда қиёсланиши соғлиқни сақлаш муассасалари томонидан кўрсатиладиган тиббий хизматлар сифатининг кафолатини белгилайдиган омилидир. Фойдаланилаётган ўлчаш воситаларининг келишилган рўйхати, уларни қиёслаш жадваллари мавжудлиги ва уларнинг ўз вақтида бажарилиши, даволаш муассасаларининг метрологик таъминоти учун масъул шахслар тайинланиши тиббиёт муассасасини лицензиялашдаги муҳим шарт ҳисобланади. Ва бу жуда муҳим, чунки Ўзбекистонда йилдан-йилга даволаш-диагностика муассасаларининг сони кўпайиб бормоқда. Уларнинг метрологик таъминоти тўлиқроқ қамраб олиниши учун “Метрология хизматлари кўрсатиш маркази” ДК томонидан қиёслаш, метрологик аттестатлаш, ва ахборот, транспорт-сервис хизматлари, лаборатория тадқиқотлари каби сервисларни ўз ичига оладиган, тиббий техникани ўлчаш бирлилигини таъминлашга комплексли ёндашув жорий этилмоқда. Бунинг учун, биринчи навбатда, инновацион ускуна харид қилиниб, унинг ҳисобига аккредитация доираси аҳамиятли даражада кенгайтирилган. Мисол учун, ҳозирда марказда ультра юқори частотали терапевтик аппаратлар, реографлар, электромиографлар, ЭКГ-холтер, электроэнцефалографларни қиёслаш ва метрологик аттестатлаш бўйича хизматлар кўрсатилмоқда. Шунингдек бу ерда ультратовушли диагностика ускуналари, доплер аппарати, ЭхоЭГ, бош мия эхосигналларининг анализаторлари, паст частотали терапевтик ва муолажа ускуналари қиёслашдан ўтказилмоқда.
Марказимизнинг ва бошқа институтдаги ҳамкасбларимизнинг амалиёти шуни кўрсатадики, ҳар йиллик метрологик текширув тиббий техника кўрсаткичларининг мувофиқлигини таъминлашга имкон беради. Деярли барча диагностика ускуналари ва терапевтик аппаратларнинг кўп қисми ўлчаш функцияларини, яъни у ёки бошқа тиббий параметрларнинг миқдорий баҳосини ёки электрик потенциал, босим даражаси, вақт интерваллари, тасвирларнинг геометрик ўлчамлари каби тавсифларни ўз ичига олади. Бу параметрлар ҳам текширилиши керак. Келинг, рентген аппаратлари, томографларни олайлик. Агар бундай ускуналар ўз вақтида тегишли қиёслашдан ўтказилмаса, у ҳолда текшириш вақтида пациент қандай миқдорда рентген нури билан нурланаётганлигини текшириш имкони бўлмайди. Мисол учун, вақт ўтиши билан рентген нурланиш тарамининг фокуси ва тасвирни акс эттирадиган детектор сифати ёмонлашади, аппарат оператори аниқроқ тасвир олиш учун ўз ихтиёрига кўра рентген нурланиш қувватини ошириши мумкин. Метрологик текширувда эса соғлиқни сақлашда носоз ускуна қўлланишининг олди олинган бўлар эди.
Ультратовушли тадқиқотлар ўтказилишида ҳам орган ва структураларнинг геометрик ўлчамларини аниқлаш аниқлиги нафақат аппарат сифатига боғлиқ, балки врач кузатув ва ҳаракат ракурсини қанчалик тўғри танлаганлигига, шунингдек ўрганилаётган тўқималарнинг хоссаларига ҳам боғлиқ, чунки геометрик ўлчамларнинг аниқланишида прибор дастурида тўқималардаги маълум қайдланган товуш тезлиги ўрнатилади. Бироқ диагноз қўйилиши аппарат кўрсатишининг аниқлигига боғлиқ, масалан, врачнинг кейинги ҳаракатлари тухумдон кистасининг ўлчами ва структурасига боғлиқ. Бошланғич босқич аниқланган ҳолда (кичик ўлчам) операция муолажасини бажармасдан, тегишли даволаш курсини белгилайди ёки аксинча. УТТ аппаратининг тўғри ишлашини эса, турли нишонларни имитацияловчи претензион ультратовушли фантом аниқлашга ёрдам бериб, аппарат сезгирлигини, унинг ўлчамларни аниқлаш имкониятларини ва ҳ.к. аниқлаш мумкин.
ЭКГ аппаратлари мамлакатимизнинг барча даволаш ва диагностика муассасаларида, ихтисослаштирилган тиббиёт марказларида, оилавий ва кўп тармоқли поликлиникаларда, қишлоқ врачлик пунктларида кенг қўлланади. Улар ёрдамида врач юрак уриш ритмини ўлчайди. ЭКГ аниқлаган ритм пропорцияси ва ҳар бир уриш орасидаги интервалга боғлиқ ҳолда, диагноз қўйилади. Бундай техниканинг носозлигида врач нотўғри қарор чиқариши мумкин.
Бундай вазиятларнинг олдини олиш мақсадида, ҳамда даволаш муассасаларидаги тиббий техника қиёслови, метрологик текширувининг замон талабига кўра ва сифатли ташкил этилиши учун қиёслаш ўтказиш ва жойида хизмат кўрсатиш учун марказда кўчма қиёслаш лабораториялари бутланган.

Метрологическое обеспечение в здравоохранении
Сегодня благодаря реализации государственных программ отечественное здравоохранение отвечает самым высоким международным требованиям и стандартам, работа по совершенствованию данной системы продолжится — намечены меры по повышению качества подготовки квалифицированных кадров, дальнейшему строительству и реконструкции лечебно-профилактических учреждений, оснащению их современной техникой и оборудованием.
Медицина — сфера, требующая максимальной точности. А потому медтехника, начиная от элементарных градусников, тонометров, весов и заканчивая аппаратами для ультразвукового обследования, компьютерной томографии, рентгенографии, — должна строго соответствовать определенным техническим параметрам. При этом необходимо обеспечить стабильную и исправную работу специализированного оборудования, сохранить и поддерживать заданное его производителями первоначальное качество. Ведь от точности его показаний зависит верность диагноза, соответственно, эффективность назначенного лечения.
Именно поэтому особую актуальность во всем мире сегодня приобретают вопросы метрологического обслуживания медицинской техники. Например, деятельность Международной организации законодательной метрологии (МОЗМ) направлена на разработку общих вопросов законодательной метрологии, установление классов точности средств измерений, обеспечение единства определения типов, образцов и систем измерительных приборов, порядка их поверки, калибровки и многое другое.
Сертификат МОЗМ подтверждает соответствие средств измерений регламентированным нормативным документам и соответствие техническим требования, описание процедуры испытаний и форму отчета по исследованиям, дает гарантию изготовителю средств измерений соответствия требованияммеждународным стандартам. Кроме того, приняты и другие нормативные документы в этой области, соответствие которым определяет качественные, технические и другие показатели медицинской техники.
ВУзбекистане внедрение международных стандартов предусматривается рядом нормативных документов, в том числе Законом Республики Узбекистан «О метрологии».
Законом установлены требования порядка метрологического контроля и соблюдение международных договоров, функционирования и развития системы обеспечения единства измерений и ее гармонизации с международными стандартами.
Регулярная поверка средств измерений в лечебных учреждениях является определяющим фактором гарантии качества предоставляемых учреждениями здравоохранения медицинских услуг. Наличие согласованного перечня используемых средств измерений, графиков их поверки и их своевременное исполнение, назначение ответственных за метрологическое обеспечение лечебных учреждений является важным условием при лицензировании медицинского учреждения. И это немаловажно, так как в Узбекистане с каждым годом возрастает количество лечебно-диагностических учреждений. Для более полного их охвата метрологического обеспечения в ГП «Центр по оказанию метрологических услуг» внедряется комплексный подход в обеспечение единства измерения медицинской техники, который включает поверку, метрологическую аттестацию, и сервисы как информационные, транспортно-сервисные услуги, лабораторные исследования. Для этого, в первую очередь, приобретено инновационное оборудование, за счет чего значительно расширена область аккредитации. К примеру, сейчас центр оказывает услуги по поверке и метрологической аттестации ультравысокочастотных терапевтических аппаратов, реографов, электромиографов, ЭКГ-холтер, электроэнцефалографов. Также здесь проводится поверка ультразвукового диагностического оборудования, аппаратов доплера, ЭхоЭГ, анализаторов эхосигналов головного мозга, низкочастотного терапевтического и процедурного оборудования.
Практика нашего центра и коллег из других институтов показывает, что ежегодный метрологический контроль позволяет обеспечить соответствие показателей медтехники. Практически все диагностическое оборудование и большая часть терапевтических аппаратов включает в себя измерительные функции, то есть, количественную оценку тех или иных медицинских параметров или такие характеристики, как электрический потенциал, уровень давления, интервалы времени, геометрические размеры изображений и т. д. Эти параметры тоже должны контролироваться. Возьмем хотя бы рентгеновские аппараты, томографы. Если такое оборудование не проходит своевременно соответствующую поверку, то невозможно будет проконтролировать, какое количество рентгеновского облучения получает пациент при обследовании. Так, со временем фокус пучка рентгеновского излучения и качество детектора, который отображает изображение ухудшается, оператор аппарата по своему усмотрению может увеличить мощность рентгеновского излучения, чтобы получить более четкую картину. А при метрологическом контроле применения в здравоохранении не исправного оборудование было бы исключено.
Также при проведении ультразвуковых исследований точность определения геометрических размеров органов и структур не только от качества аппарата, но и насколько умело врач выбрал ракурс наблюдения и следования, так и от свойств обследуемых тканей, т.к. при вычислении геометрических размеров в программе прибора закладывается некая фиксированная скорость звука в тканях. Но от точности показания аппарата зависит постановления диагноза, скажем от размера и структура кисты яичника зависит последующие действия врача если определил что начальная стадия (маленького размера) то назначает соответствующие лечение без операционного вмешательство или наоборот. А определить правильность работа УЗИ аппарата поможет претензионный ультразвуковой фантом который имитирует различные мишени можно переделять чувствительность аппарата его возможности определять размеры и т.д.
Аппараты ЭКГ широко применяются во всех лечебных и диагностических учреждениях страны, в специализированных медицинских центрах, семейных и многопрофильных поликлиниках, сельских врачебных пунктах. С их помощью врач измеряет ритм сердцебиения. В зависимости от пропорции ритма и интервала между каждым ударом, определенного ЭКГ, ставится диагноз. При неисправности такой техники врач может вынести неверное решение.
Во избежание таких ситуаций и для своевременной и качественной организации поверки, метрологического контроля медицинской техники в лечебных учрежденияхв центре укомплектованы передвижные поверочные лаборатории для проведения поверки и обслуживания на месте.