“Ўзстандарт” агентлигида Туркия Республикаси Бош вазирининг девони ҳузуридаги ҳамкорлик ва тараққиёт бошқармаси (TIKA) делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 24 май куни “Ўзстандарт” агентлигида Ўзбекистон стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги Бош директори Хаитов Актам Ахмадович ва TIKA вице-президенти ўринбосари Мехмет Сурейя Эр билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув мобайнида, ташкилотларнинг фаолияти ва аҳамиятга молик қўшма лойихани амалга ошириш бўйича фикр алмашинилди. Таъкидлаб ўтилганидек, 2003 йил ташкил этилган "O'zbek-Turk Test Markazi" қўшма корхонаси салоҳиятини янада ривожлантириш, “Ўзстандарт” агентлиги ва Турк стандартлари институти (TSE) энергия самарадорлик кўрсаткичлари бўйича аккредитация доирасини кенгайтириш, синов жиҳозлар хариди бўйича ўзаро ишларни ташкиллантириш бўйича фикр алмашилди.
Шу билан бирга, жорий йилнинг 26-28 апрел кунлари агентлик Бош директорининг Туркия сафари чоғида Турк стандартлари институти (TSE) ва Туркия аккредитация ташкилоти (TURKAK) раҳбарлари ўртасида чора-тадбирларни амалга ошириш механизми ишлаб чиқилган эди.
“Ўзстандарт” агентлиги ва TIKA хамкорлик учрашуви мобайнида қўйида келтирилган лойихаларга асосий урғу берилди:
"O'zbek-Turk Test Markazi" қўшма корхонасининг маиший электр жиҳозларининг энергия самарадорлиги кўрсаткичи бўйича аккредитация доирасини кенгайтириш;
Шунингдек, “Ўзстандарт” агентлиги тизимидаги мутахассисларни малакасини ошириш, миллий аккредитация марказини аккредитация бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар ILAC, IAF вa PAC аъзо бўлишида методик қўлланмани ишлаб чиқиш бўйича амалий ёрдам кўрсатиш.

В Агентстве «Узстандарт» состоялась встреча с делегацией Турецкого Управления по сотрудничеству и развитию при Аппарате Премьер-министра Республики Турция (ТИКА)
В агентстве «Узстандарт» 24 мая т.г. прошла встреча во главе Генерального директора Узбекского агентства стандартизации, метрологии и сертификации (агентства «Узстандарт») Хаитова Актама Ахмадовича с Заместителем Председателя ТИКА -  Мэхмет Сурейя Эра.
Состоялся обмен мнениями о деятельности организации и позиции сторон, касательно важности реализации совместных проектов. Было подчеркнута актуальность и по развитию потенциала Совместного предприятия «Узбек-Турк тест маркази», образованного в 2003 г. Агентством «Узстандарт» и Турецким институтом стандартов, путем расширения его области аккредитации по испытаниям показателей энергоэффективности электробытовой продукции, приобретения соответствующего оборудования.
Одновременно было сообщено, что по реализации указанных мероприятий, ранее обсуждена с Турецким институтом стандартов (TSE) и Турецким агентством по аккредитации (TURKAK), при встречи с их Руководителями, в ходе визита в Турцию в период с 26 по 28 апреля т.г.
В ходе обсуждения было уделено внимание вопросу о сотрудничестве между Агентством «Узстандарт» и ТИКА в реализации проектов агентства «Узстандарт», в частности таких проектов как:
расширения области аккредитации по испытаниям показателей энергоэффективности бытовых электроприборов Совместного предприятия «Узбек-Турк тест маркази»;
оказание методической помощи по проработке вступления Национального центра по аккредитации в международные и региональные организации по аккредитации, таких как ILAC, IAF и PAC , а также Реализация тренинг-программ для специалистов системы агентства «Узстандарт».
По итогам встречи стороны выразили уверенность в успешном налаживании и развитии сотрудничества между организациями.