Hech qanday elektron tizim xakerlik tahdididan xoli emas, shu jumladan siz foydalangan soʻnggi tarif punkti ham. Elektron zaryadlash tizimlaridagi kiberhujumlar deyarli har qanday maʼlumotlarni, yoʻqolgan daromaddan tortib shaxsiy maʼlumotlarga qadar tarqatishi mumkin. Shuning uchun toʻlov tizimlarining xavfsizlik standarti muntazam ravishda koʻrib chiqilib va ​​yangilanadi. Xalqaro standartlashtirish tashkiloti (ISO) tomonidan pullik yoʻl harakati xavfsizligi standartining soʻnggi versiyasi nashr etildi.
ISO 19299 “Toʻlovlarni elektron yigʻish. Xavfsizlik tuzilmasi”, elektron zaryadlash tizimining barcha jihatlari, shu jumladan xavfsizlik talablari va tegishli choralar toʻplami uchun axborot xavfsizligi tizimini belgilaydi.
Ushbu standartning soʻnggi versiyasi Yevropa Ittifoqining maʼlumotlarni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi umumiy reglamentiga muvofiq maʼlumotlarni himoya qilish boʻyicha yangilangan maʼlumotlarni, shuningdek, umumiy toʻlov vositalaridan foydalanish boʻyicha qoʻshimcha talablar va choralarni oʻz ichiga oladi.
Ushbu standart shuningdek, toʻlovlarni qabul qilish tizimlariga tahdidlarni tahlil qilish uchun ishlatilishi mumkin boʻlgan xavfsizlikning tegishli talablarini aniqlash uchun ishlatilishi mumkin boʻlgan tahdidlarning keng roʻyxatini oʻz ichiga oladi.
Yangi ISO 19299 “Toʻlovlarni elektron yigʻish. Xavfsizlik tuzilmasi” standarti Amerika standartlar instituti (ANSI) rahbarligidagi ISO / TS 204 “Intellektual transport tizimlari ”texnik qoʻmitaci tomonidan ishlab chiqildi.
Mazkur maqola Xalqaro standartlashtirish tashkilotining maʼlumotlariga asoslangan. Qoʻshimcha maʼlumot olish uchun “Oʻzstandart” agentligi Xalqaro hamkorlik boshqarmasiga yoki quyidagi havolaga murojaat qilishingiz mumkinhttps://www.iso.org/ru/news/ref2572.html

Ни одна электронная система не свободна от угрозы взлома, включая и последний пункт оплаты проезда, которым вы воспользовались. Кибератаки на электронные системы взимания платы могут привести к утечке практически любых данных, начиная от потерянных доходов и кончая личными данными. Все это нежелательно, поэтому стандарт безопасности платежных систем регулярно пересматривается и дополняется. Опубликована последняя версия данного стандарта по безопасности систем взимания платы за пользование платными дорогами.
ISO 19299, Электронный сбор платежей - Система безопасности, определяет систему информационной безопасности для всех аспектов системы электронной системы взимания платы, включая набор требований безопасности и связанных с ними мер.
Последняя версия данного стандарта включает в себя обновленную информацию о защите данных в соответствии с Общим регламентом Европейского Союза по защите данных, а также дополнительные требования и меры по использованию общих платежных средств.
Стандарт также содержит обширный перечень потенциальных угроз для систем приема платежей, который может использоваться для анализа угроз в целях выявления соответствующих требований безопасности.
ISO 19299 был разработан и обновлен техническим комитетом ISO/TC 204, Интеллектуальные транспортные системы, секретариат которого ведется ANSI, членом ИСО от США.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке https://www.iso.org/ru/news/ref2572.html.