Истеъмолчиларнинг озиқ-овқат маҳсулоти тўғрисида ишончли маълумотга бўлган ҳуқуқлари амалга оширилишини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 12 июлдаги 490-сон қарори билан “Озиқ-овқат маҳсулотини тамғалаш юзасидан унинг хавфсизлиги тўғрисида”ги умумий техник регламенти тасдиқланган бўлиб, унда озиқ-овқат маҳсулоти давлат тилидаги ёзувлар тарзида тамғаланиши белгилаб қўйилган.
Республика синов ва сертификатлаштириш маркази томонидан сертификатлаштириш жараёнида импортёр “New Optimal” масъулияти чекланган жамияти томонидан юртимизга олиб келинган “RED BULL” савдо маркасидаги энергетик ичимлиги (ишлаб чиқарувчи “RAUCH FRUCHTSAFTE GMBH & CO. OG”, Австрия) юқорида келтирилган умумий техник регламентнинг ёрлиқланиш қисми талабларига жавоб бермаслиги аниқланди. Хусусан ичимлик ёрлиқдаги маълумотлар давлат тилида мавжуд бўлмаганлиги сабабли маҳсулотга мувофиқлик сертификати расмийлаштириш рад этилди.

В целях обеспечения реализации прав приобретателей на достоверную информацию о пищевой продукции, постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 июля 2017 года №490 утвержден общий технический регламент «О безопасности пищевой продукции в части ее маркировки», согласно которому маркировка пищевой продукции должна наноситься в виде надписей на государственном языке, а также допускается дублирование сведений на других языках.
При проведении сертификации партии энергетического напитка марки «RED BULL» (производитель «RAUCH FRUCHTSAFTE GMBH & CO. OG», Австрия), импортированного ООО «New Optimal», органом по сертификации ГП «Республиканский центр испытаний и сертификации» было выявлено несоответствие требованиям вышеуказанного общего технического регламента. В частности, на продукции указанной партии, отсутствует маркировка на государственном языке. В результате заявителю было отказано в выдаче сертификата соответствия на данную партию продукции.