Коррупция ва таъмагирлик дунёдаги ҳалокатли ва мураккаб муаммолардан биридир. Мазкур муаммоннинг олдини олиш мақсадида порахўрлик билан курашиш бўйича ISO ташкилоти томонидан ISO 37001 халқаро стандарти ишлаб чиқилган.
Халқаро стандартлаштириш ташкилоти (ISO) ҳар йили менеджмент тизимлари учун ISO сертификатининг умумий кўринишини таъминлайдиган глобал ISO сўровини ўтказади.
ISO 2018 статистик маълумотларига кўра, мувофиқликни баҳолаш идоралари томонидан 389 та ISO 37001 бошқарув тизимининг сертификатлари берилган.
Италия, Корея Республикаси, Мексика, Испания, Буюк Британия, Греция, Малайзия, Бразилия, Руминия, Польша давлатлари ISO 37001 стандарти талаблари бўйича сертификатланган етакчи мамлакатлар ўнталигига киради. Бундан ташқари, фармацевтика, давлат, улгуржи ва чакана савдо, шахсий ва уй-рўзғор буюмлари, қурилиш ва машинасозлик соҳалари энг кўп сертификатланган тармоқлари ҳисобланади.
ISO 37001 – бу ташкилотда порахўрликка қарши самарали тизимни яратиш учун халқаро моделни ўз ичига олган халқаро стандартдир.
ISO 37001 сертификатни олиш орқали ташкилот ўз мижозлари, шериклари, ҳокимият идоралари, инвесторлар ва бошқа манфаатдор томонларга бизнесни шаффоф, қонуний ва энг яхши тажрибага мувофиқ равишда иш олиб бориш қобилиятининг юқори даражасини намойиш этиши мумкин.
Коррупцияга қарши бошқарув тизими ва менеджмент тизимлари бўйича 2019 йил ISO ташкилоти глобал сўрови натижалари жорий йилнинг сентябрь ойида маълум қилинади.
Мазкур халқаро стандартлар ҳақидаги қўшимча маълумот олиш учун “Ўзстандарт” агенгтлиги Халқаро ҳамкорлик бошқармасига, Стандартлар институтига ёки қуйидаги ҳаволага мурожаат қилишингиз мумкин www.globalstd.com

Взяточничество является одной из наиболее самых разрушительных и сложных проблем в мире. В целях предотвращения данный проблемы, разработанный первый международный стандарт ИСО по противодействию взяточничеству – ISO 37001:2016 «Система менеджмента борьбы со взяточничеством. Требования и руководство по использованию» служит развитию этически обоснованной культуры предпринимательской деятельности на сегодняшнее время.
Ежегодно Международная организация по стандартизации (ISO) проводит глобальный опрос ИСО, демонстрирующий общий взгляд на сертификацию стандартов ИСО для систем менеджмента.
Результаты глобального опроса ИСО 2018 года показывают, что общее количество действующих сертификатов было меньше 2017 года. Причина связана с участием органов по сертификации и изменениями в данных, предоставленных теми же организациями, что приводит к значительному сокращению зарегистрированных сертификатов.
По данным статистики ИСО 2018 года по сертификатам системы менеджмента противодействия взяточничеству было выдано 389 сертификатов. В десятку самых лидирующих сертифицированных стран вошли Италия, Республика Корея, Мексика, Испания, Великобритания, Греция, Малайзия, Бразилия, Румыния, Польша. Кроме того, наиболее сертифицированными отраслями являются фармацевтика, государственное управление, оптовая и розничная торговля, предметы личного и бытового назначения, строительство и инженерия.
Стандарт ИСО 37001-первый в мире международный стандарт, содержащий международную модель построения в организации результативной системы противодействия взяточничеству. Получив сертификат ИСО 37001, организация может продемонстрировать своим заказчикам, партнерам, органам власти, инвесторам и иным заинтересованным сторонам высокий уровень способности вести бизнес прозрачно, законно и в соответствии с лучшими мировыми практиками.
Результаты глобального опросника ИСО 2019 года по системам управления и системам менеджмента по противодействию коррупции будут объявлены в сентябре текущего года.
Статья основана на информации Международной организации по стандартизации. Для получения дополнительной информации, пожалуйста, свяжитесь с Управлением международного сотрудничества Агентства «Узстандарт» или по следующей ссылке www.globalstd.com