ОАВда хабар берилганидек, мамлакатимизда техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаш ва метрология соҳаларида таркибий ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, соҳани халқаро андозаларга мослаштириш, стандартлардан кенг фойдаланиш муҳитини яратиш, мувофиқликни баҳолаш жараёнларига замонавий услубларни жорий қилиш мақсадида жорий йилнинг 02 июн куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6240 сонли фармони ва ПҚ 5133 сонли қарори қабул қилинди.
Ушбу фармон ва қарор мазмун мохиятини кенг қамровли тушинтириш мақсадида жорий йилнинг 13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Савдо-саноат палатаси, Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси ва АҚШнинг Mars Corp,Wings, Dentons, Ernst and Young, Unilever, P&G, Coca – Cola, Nestle компаниялари вакиллари иштирокида видеоконференция бўлиб ўтди.
Тадбир давомида фармон ва қарор мазмун мохияти, янги тузилган Ўзбекистон Техник жихатдан тартибга солиш агентлигига қўйилган вазифалар, топшириқлар тушунтитилди, иштирокчиларни кизиктирган барча саволларига жавоб берилди.
Ўзбекистондаги Америка савдо палатаси ва АҚШ бизнес доиралари томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-6240-сон Фармони ва ПҚ-5133-сон қарори билан амалга оширилаётган ислохотларда ҳамкорликда фаол иштирок этиш қайд ўтилди.
Тадбир якунига кўра, халкаро тажрибани инобатга олган холда техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштриш ва мувофиқликни бахолаш сохасини ривожлантиришга қаратилган давра суҳбатлари доимий ўтказишга келишиб олинди.

Как сообщалось в средствах массовой информации, в целях дальнейшего углубления структурных реформ в области технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии в нашей стране, адаптации отрасли к международным стандартам, создания условий для широкого использования стандартов, внедрения современных методов в процессы оценки соответствия, приняты Указ Президента Республики Узбекистан №УП-6240 и Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-5133.
Для всестороннего разъяснения сути содержания вышеупомянутых указа и постановления, 13 июля текущего года была проведена встреча в формате видеоконференцсвязи совместно с представителями Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, Американской торговой палаты в Узбекистане и американских компаний Mars Corp, Wings, Dentons, Ernst and Young, Unilever, P&G, Coca – Cola, Nestle.
В ходе мероприятия были разъяснены содержание указа и постановления, задачи и поручения вновь образованного Узбекского агентства по техническому регулированию, даны ответы на все интересующие участников вопросы.
Было отмечено активное участие Американской торговой палаты в Узбекистане и бизнес-сообществ США в реформах, проводимых в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-6240 и Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-5133.
По окончании мероприятия была достигнута договоренность о проведении регулярных круглых столов по вопросам развития технического регулирования, стандартизации и оценки соответствия с учетом международного опыта.