Қандолатчилик ва озиқ-овқат саноати маҳсулотларни ишлаб чиқариш бир жараён бўлса, уларни экспортга тайёрлаш алоҳида муҳим жараён хисобланади. Бу борада хорижий мамлакатларнинг ўзига яраша қатъий импорт талаблари бор.
Айниқса бугунги кунда халқаро стандартлар талабларини таъминламаган маҳсулотларни жаҳон бозори қабул қилмайди.
Қандолатчилик маҳулотларини ишлаб чиқарувчи KREMBER корхонасида халқаро стандартларни жорий этиш бўйича сухбат бўлиб ўтди.
Тадбирда Агентлик Халқаро хамкорлик бошқармаси ва Стандартлар институти мутахассислари томонидан KREMBER корхонасига хорижий давлатларга экспорт қилиш ва жаҳон бозорига киришдаги мавжуд имкониятлар, импорт талаблари, экспорт географиясини кенгайтириш, янги экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқишда халқаро стандартлар муҳимлиги тушунтирилди.
Шу билан бирга бугунги кунда, экспортёр корхоналар фаолияти давлат томонидан қўллаб-қувватланаётганлиги, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 31 декабрдаги 826-сон қарори ва молиявий ёрдам кўрсатиш тартиби атрофлича ёритиб берилди.
2021 йилнинг январь-июль ойларида Халқаро хамкорлик бошқармаси ва Экспортга кўмаклашиш бюроси томонидан 50 та экспортёр корхонага ёрдам кўрсатилди.

В последнее время, в новом Узбекистане особое внимание уделяется увеличению производства кондитерской и пищевой промышленности экспортируемой продукции и поддержке местных предприятий-экспортеров. Хотя производство и выращивание сельскохозяйственных продуктов – это целый процесс, их подготовка к экспорту – не менее важный процесс. В связи с этим, в зарубежных странах действуют свои строгие импортные требования.
Более того, сегодня мировой рынок не принимает продукцию, не соответствующую требованиям международных стандартов.
Агентство технического регулирования внедряет международные стандарты через корпоративную систему и оказывает практическую помощь в получении маркировки СЕ, FSSC 22000 и международных сертификатов ISO.
Специалисты Управления международного сотрудничества Агентства и Института стандартов объяснили Кондитерской компании KREMBER – производителю кондитерских изделий, таких как печенье, вафли, конфеты, шоколадная паста, крекеры и маршмеллоу, о существующих возможностях для экспорта в зарубежные страны и выхода на мировой рынок, импортные требования, расширение географии экспорта, важность международных стандартов в разработке новых экспортно-ориентированных продуктов.
При этом, сегодня деятельность предприятий-экспортеров поддерживается государством, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 826 и порядком оказания финансовой помощи.
В январе-июле 2021 года Управление международного сотрудничества и Бюро по продвижению экспорта оказали помощь 50 предприятиям-экспортерам.