Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 10 февраль куни Сурхондарё вилоятига ташриф буюрди.
Сурхондарё вилояти иқтисодий салоҳияти, табиий имкониятлари билан мамлакатимиз тараққиётида алоҳида аҳамиятга эга. Мустақиллик йилларида ана шу салоҳият ва имкониятларни воҳа аҳли, бутун халқимиз манфаатлари йўлида ишлатиш бўйича улкан ишлар амалга оширилди. Вилоят иқтисодиёти барқарор суръатлар билан ривожланмоқда. Бунинг тасдиғини 2016 йилда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 8 фоиз ўсгани мисолида кўриш мумкин.
Тўпаланг гидроэлектростанцияси, Жарқўрғон нефтни қайта ишлаш заводи, “Шарғун кўмир”, “Хўжаикон туз” акциядорлик жамиятлари, “Хонжизза” кон-бойитиш мажмуаси каби йирик корхоналар вилоят саноатида етакчи ўрин тутмоқда.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаси ҳам жадал ривожланмоқда. Мазкур соҳанинг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 75,3 фоизни ташкил этмоқда. Меҳнат билан банд аҳолининг 80 фоиздан зиёди мазкур соҳада иш юритмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Сурхондарёга ташрифи давомида ўзининг сайловолди дастурида вилоятни иқтисодий-ижтимоий ривожлантириш бўйича белгиланган режалар ижроси, шаҳар ва туманларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишиши мўлжалланган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях непосредственного ознакомления с ходом социально-экономических реформ на местах, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, диалога с народом 10 февраля прибыл в Сурхандарьинскую область.
Сурхандарьинская область своим экономическим потенциалом, природными ресурсами и возможностями имеет особое значение для развития нашей страны. В годы независимости проведена колоссальная работа по задействованию этого потенциала и возможностей во имя интересов жителей оазиса, всего нашего народа. Экономика области развивается динамичными темпами. Подтверждением этого является, к примеру, рост в 2016 году объема валового регионального продукта на 8 процентов.
Такие крупные предприятия, как Тупалангская ГЭС, Джаркурганский нефтеперерабатывающий завод, акционерные общества “Шаргун кумир”, “Хужаикон туз”, горно-обогатительный комплекс “Хонжиза”, играют ведущую роль в промышленности области.
Динамично развивается и сфера малого бизнеса и частного предпринимательства. Доля данного сектора в валовом региональном продукте составляет 75,3 процента. Более 80 процентов занятого населения трудится в этой сфере.
В ходе поездки Президента Шавката Мирзиёева в Сурхандарьинскую область предусмотрено ознакомление с исполнением задач, намеченных в предвыборной программе главы нашего государства по социально-экономическому развитию области, осуществляемой в городах и районах созидательной работой.